Reklama

Rozpoczęła się nowenna w intencji pokoju w Ukrainie

Mszą św. celebrowaną u warszawskich dominikanów na Freta w rocznicę zwycięstwa Majdanu w 2014 r. rozpoczęły się dni modlitw o pokój w Ukrainie.

Reklama

Mszy przewodniczył bp Michał Janocha. - Jednoczymy się z cierpieniem naszych braci w Ukrainie prosząc o pokój, nie jakiś fałszywy, ale prawdziwy i głęboki, o który trzeba walczyć - mówił.

- Modlimy się u progu Wielkiego Postu i w dzień szczególny, bo trzy dni temu minęła rocznica ukraińskiego Majdanu, zwanego słusznie Euromajdanem albo Rewolucją Godności - pierwszego wielkiego sprzeciwu społeczeństwa wobec pseudodemokratycznej, de facto moskiewskiej władzy. A jednocześnie za trzy dni rocznica wydarzenia, które wszyscy dobrze pamiętamy, czyli agresji Rosji na Ukrainę. Nie był to początek wojny, ona się zaczęła dużo wcześniej. Ale w jakimś sensie wojny w pełnej skali - powiedział bp Janocha.

Nawiązując do mozaiki Matki Bożej, znajdującej się w najważniejszej dla Ukrainy świątyni Sofii Kijowskiej, która przywołuje przełomowe wydarzenie w Rusi Kijowskiej - przyjęcie chrztu przez księcia św. Włodzimierza, a wraz z nim odziedziczenia po Bizancjum całego modelu kultury, literatury, muzyki, liturgii, architektury, malarstwa.

- Mozaika znajduje się w centralnym miejscu, przedstawia Maryję ze wzniesionymi rękami - orantkę. Jest ona obrazem Kościoła. To arcydzieło sztuki i teologii zarazem. Wokół tej mozaiki można przeczytać po grecku cytat z Psalmu 46: "Bóg jest w jej wnętrzu, więc się nie zachwieję". Mowa tam o Jerusalem, świętym mieście. W perspektywie Wcielenia i Nowego Testamentu ten tekst zinterpretowano w odniesieniu do Maryi. Bóg jest w jej wnętrzu, dlatego się nie zachwieje. Ale też i polis – miasta Kijowa: Bóg jest w jego wnętrzu, dlatego się nie zachwieje. Ta Maryja, orantka z kijowskiej Sofii była i pozostaje dla Ukraińców nie tylko najważniejszym dziełem sztuki w najważniejszym miejscu stolicy, ale także pewnym symbolem Bożej obecności, nazywana jest "ścianą nieobaloną" - mówił kaznodzieja, wspominając dalej burzliwe dzieje Kijowa.

Modlitwie o Pokój w Ukrainie towarzyszy wystawa ikon powstałych podczas polsko-ukraińskiego pleneru "Modlitwa za Ukrainę - Oblicza Światła", połączona z aukcją charytatywną 5 marca w sali prowincjalskiej klasztoru dominikanów przy ul. Freta 10 o 17.00. Dochód z aukcji przeznaczony będzie na pokrycie kosztów kolonii terapeutycznych dla dzieci poległych na wojnie ukraińskich żołnierzy.

Więcej informacji na stronie: www.modlitwazaukraine.infoModlitwę o Pokój w Ukrainie koordynują warszawski Klub Inteligencji Katolickiej oraz Fundacja Dobry Grunt. Partnerami inicjatywy są Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania Effatha.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama