Zdjęcie papieża Franciszka stworzone za pomocą sztucznej inteligencji wywołało zamieszanie w sieciach społecznościowych. Na zdjęciu zwierzchnik Kościoła katolickiego ma na sobie modny, błyszczący, biały puchowy płaszcz. Wokół kołnierza płaszcza typu „oversize” Balenciaga umieszczono łańcuch z papieskim krzyżem, a w ręku trzyma on bliżej nieokreślony przedmiot.
Sztucznie stworzone zdjęcie rozpowszechniono w miniony weekend, zwłaszcza za pośrednictwem serwisu informacyjnego Twitter. Wielu użytkowników zastanawiało się, czy zdjęcie jest prawdziwe. Jedni faktycznie myśleli, że tak, a inni rozpoznali falsyfikat, ale i tak "pochwalili" papieża za styl ubioru.
Aplikacje oparte na sztucznej inteligencji podbijają obecnie rynek. Za ich pomocą można tworzyć zdjęcia, które na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe. Ostatnio w internecie rozprzestrzeniły się np. zdjęcia rzekomego aresztowania byłego prezydenta USA Donalda Trumpa albo jak prezydent Francji Emmanuel Macron jest świadkiem starć policji z protestującymi na ulicach Paryża. One również zostały stworzone za pomocą sztucznej inteligencji.
Eksperci ostrzegają jednak, że wielu użytkowników może dać się zwieść obrazom i rozpowszechniać fałszywe wiadomości.
AI-generated image of Pope Francis goes viral online. pic.twitter.com/ap7N099wpy
— Daily Loud (@DailyLoud) 25 marca 2023
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.