Dyrektorzy wydziałów duszpasterskich, duszpasterze krajowi i delegaci różnych środowisk obradowali 21 i 22 marca w Warszawie nad programem roku duszpasterskiego 2011-2012: „Kościół naszym domem”.
Tydzień Wychowania w Polsce
Abp Gądecki poinformował, że od 11 do 17 września br. trwać będzie w Polsce pierwszy „Tydzień Wychowania w Polsce” pod hasłem: „Zacznijmy wychowywać!”. Otworzy go list pasterski czytany w pierwszą niedzielę września. Celem Tygodnia jest zwrócenie uwagi na potrzebę wychowywania młodzieży, a nie jedynie przekazywanie im wiedzy oraz pokazanie wychowawczej funkcji Kościoła we współpracy ze szkołą i rodziną.
Na Tydzień złożą się spotkania o charakterze modlitewnym, formacyjnym oraz edukacyjnym. Towarzyszyć temu będą prelekcje dla środowisk wychowawców, nauczycieli i rodziców. Parafie otrzymają specjalne materiały katechetyczne.
Najbliższe Święto Dziękczynienia
Ks. Krzysztof Mindewicz, prezes Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie zaprezentował program tegorocznego, czwartego już Święta Dziękczynienia, które w tym roku będzie mieć charakter wyjątkowy, bowiem związane będzie z podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II.
W przeddzień Święta Dziękczynienia, 4 czerwca na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej, w godz. 17.00-20.30 odbędzie się Spotkanie Młodych. Z każdej parafii archidiecezji warszawskiej przybędą na nie grupy młodzieży ze swoimi duszpasterzami. Odbędzie się młodzieżowy program ewangelizacyjny poświęcony wartościom, które wnieśli w życie Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński.
W Dzień Dziękczynienia, w niedzielę 5 czerwca o godz. 8.00 z Placu Piłsudskiego w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej ruszy procesja dziękczynna rodzin, młodzieży i środowisk katolickich. Uroczysty pochód ma dotrzeć na miejsce ok. godz. 12.00. Tam w południe rozpocznie się Msza św. dziękczynna za beatyfikację z uroczystym Aktem Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie prawdopodobnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W godz. 14.00-21.00 na placu przed Świątynią planowane są występy artystów oraz o godz. 15.00 - wypuszczenie baloników z napisem "Dziękuję" do nieba. Do godzin wieczornych możliwe będzie zwiedzanie Panteonu Wielkich Polaków.
Ponadto do rodzin archidiecezji warszawskiej zostanie skierowany specjalny list. Rodziny zostaną w nim zachęcone do rozważania w domach adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" Jana Pawła II. Zaproponowane zostaną także konkursy plastyczne dla rodzin, związane tematycznie z Janem Pawłem II.
Wcześniej, w dniu beatyfikacji na fasadzie świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie zawiśnie największy na świecie portret Jana Pawła II. Będzie miał wymiary 22 m na 42 m (powierzchnia siatki z portretem przekroczy 1400 m2). Portret nowego błogosławionego będzie składał się z setek tysięcy fotografii Polaków – można je nadsyłać drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej: www.portretjp2.pl. Warunkiem jest wysłanie również smsa pod nr 72551 (koszt: 2 zł netto). Portret ten będzie wyglądał dokładnie tak samo jak wizerunek Jana Pawła II, który zawiśnie na fasadzie rzymskiej bazyliki św. Piotra w dniu beatyfikacji.
Ks. Mindewicz poinformował też, że w dniu Święta Dziękczynienia zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek we wszystkich polskich parafiach na rzecz dalszej budowy Świątyni Opatrzności. W związku z tym każda parafia otrzyma specjalny pakiet materiałów z tym związanych. Zawierać on będzie także Słowo pasterskie kard. Kazimierza Nycza do odczytania w kościele w niedzielę poprzedzająca Święto Dziękczynienia.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.