Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej, wyraził pragnienie, aby męczeństwo świętego Wojciecha, patrona Polski, wyjednało w narodzie odwagę w wierze.
W słowie do Polaków w czasie spotkania w Watykanie papież powiedział, nawiązując do tematu wygłoszonej katechezy: "Mówiliśmy dzisiaj o męczennikach. Wśród nich jest także święty Wojciech, biskup, patron Polski, którego uroczystość będziecie obchodzili za kilka dni".
"Jego męczeństwo stało się świadectwem dla Kościoła w Polsce. Niech wyjednuje wam u Boga odwagę w wierze"- dodał.
Papież powiedział także: "Trwajmy w bliskości i modlitwie za drogą i udręczoną Ukrainę, która dalej doświadcza straszliwych cierpień".
Swoją katechezę Franciszek poświęcił męczennikom, którzy oddali swe życie za Chrystusa i wyznawanie swej wiary.
Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że słowo „męczeństwo” pochodzi od greckiego martyria, które oznacza właśnie świadka. Zaznaczył, że nie należy ich postrzegać jako „bohaterów”, którzy działali indywidualnie lecz jako dojrzałe i doskonałe owoce winnicy Pańskiej, którą jest Kościół. Uczestnicząc w Eucharystii chrześcijanie, dzięki mocy Ducha Świętego budowali swoje życie na tej tajemnicy miłości: to znaczy na fakcie, że Pan Jezus oddał za nich swoje życie, a zatem i oni mogą i powinni oddać swoje życie za Niego i za swoich braci.
Franciszek przypomniał nauczanie II Soboru Watykańskiego, wskazującego, że męczennicy, naśladując Jezusa i z pomocą Jego łaski sprawiają, iż przemoc tych, którzy odrzucają przepowiadanie staje się najwznioślejszą sposobnością do miłości, posuwającą się aż do przebaczenia swoim oprawcom. Dodał, że każdy chrześcijanin jest powołany do świadectwa życia, nawet jeśli nie dochodzi do przelania krwi, czyniąc z siebie dar dla Boga i dla braci, naśladując Jezusa.
Papież przypomniał świadectwa wiary czasów najnowszych w tym zakonnic zamordowanych w Jemenie i towarzyszących im osób świeckich, także muzułmanów. Zaznaczył, że świadectwo krwi może zjednoczyć osoby różnych religii. „Nigdy nie wolno zabijać w imię Boga, bo dla Niego wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Ale razem możemy oddać życie za innych” – stwierdził Ojciec Święty.
Na zakończenie swej katechezy Franciszek zachęcił do modlitwy „abyśmy niestrudzenie dawali świadectwo Ewangelii, także w czasach prześladowań. Niech wszyscy święci męczennicy i męczennice będą ziarnami pokoju i pojednania między narodami dla świata bardziej ludzkiego i braterskiego, w oczekiwaniu na pełne objawienie się Królestwa Niebieskiego, kiedy to Bóg będzie wszystkim we wszystkich (por. 1 Kor 15, 28)” – powiedział papież.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.