Odbudowa Ukrainy to temat środowej dwustronnej konferencji w Rzymie, zorganizowanej przez rząd Włoch. Wezmą w niej udział premierzy obu krajów: Giorgia Meloni oraz Denys Szmyhal. W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele setek włoskich firm. Jak podkreślono, celem jest przedstawienie konkretnej oferty ich udziału w odtworzeniu infrastruktury i wielu sektorów w zaatakowanym przez Rosję kraju.
W przeddzień obrad w Pałacu Kongresów w Wiecznym Mieście szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani oświadczył: "Włoskie firmy z ich duchem przedsiębiorczości i wiedzą w takich sektorach, jak infrastruktura, energia, agrobiznes, zdrowie, technologia cyfrowa, przestrzeń powietrzna, hutnictwo mogą wnieść niezbędny wkład w odbudowę kraju".
Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco
Oprócz przedstawicieli przemysłu i biznesu obecni będą też reprezentanci instytucji finansowych. Wszyscy mają w bezpośrednich rozmowach zapoznać się z potrzebami Ukrainy.
Ten proces, ocenił szef dyplomacji, "powinien zostać rozpoczęty, nie czekając na zakończenie wojny".
"Tu nie chodzi tylko o odbudowę Ukrainy, ale i o to, by zrobić to lepiej, przyspieszając drogę ku europejskiej ścieżce"- uważa wicepremier, gospodarz spotkania.
Tajani zaznaczył też: "Ukraina będzie należeć do Unii Europejskiej, będzie częścią rynku wewnętrznego, a Włochy pomagają jej na wiele sposobów. Chcemy odgrywać pierwszoplanową rolę , razem z wieloma ukraińskimi partnerami, także w fazie odbudowy, by nakreślić nową przyszłość".
Konferencję według zapowiedzi włoskiego MSZ rozpocznie sesja na temat sektorów uznanych za priorytetowe; to między innymi transport, sieć energetyczna, środowisko, przemysł rolny, lotnictwo, służba zdrowia.
W delegacji włoskiego rządu będą wicepremier, minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini, minister finansów Giancarlo Giorgetti, szef resortu do spraw firm i Made in Italy Adolfo Urso. Ukrainę wraz z premierem Szmyhalem reprezentować będą wicepremier, minister gospodarki Julija Swyrydenko i szef MSZ Dmytro Kułeba.
Konkluzje obrad przedstawią premierzy Włoch i Ukrainy.
Ekonomiczny dziennik "Il Sole- 24" przypomniał, że w kwestii odbudowy pierwsze zmobilizowały się Niemcy i Francja, które podobne dwustronne konferencje zorganizowały w październiku i grudniu zeszłego roku.
W czwartek premier Denys Szmyhal zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. To będzie najwyższy rangą przedstawiciel władz Ukrainy , który spotka się z papieżem od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji przed 14 miesiącami.
Szmyhal był u papieża w Watykanie w marcu 2021 roku, prawie rok przed wybuchem wojny.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".