Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23 przeprowadzą desant na Gotlandii - poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.
"Aurora 23 to największe od 25 lat ćwiczenie szwedzkich sił zbrojnych. Jest - wraz z polskim ćwiczeniem Anakonda i amerykańskim Defender - jednym z trzech dużych ćwiczeń składających się na Exercise Trifecta +potrójne zwycięstwo+ - połączenie ćwiczeń na wschodniej flance NATO" - przypomniała Jarosz w rozmowie z PAP.
W ćwiczeniu biorą udział wszystkie rodzaje szwedzkich sił zbrojnych, a także armie krajów partnerskich - łącznie blisko 26 tysięcy żołnierzy. "Celem jest sprawdzenie zdolności obronnych i potencjału bojowego Szwecji. Inicjatywa Exercise Trifecta to także wsparcie inicjatywy przystąpienia Szwecji do NATO" - zaznaczyła.
"W ćwiczeniu Aurora 23 biorą udział spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej. Polskę będzie reprezentować 120 spadochroniarzy, którzy z żołnierzami brytyjskimi przeprowadzą operację powietrznodesantową na Gotlandii. Polscy żołnierze będą skakać z samolotów 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie" - zapowiedziała por. Jarosz.
Jak dodała, udział polskich spadochroniarzy "ma na celu doskonalenie poziomu wyszkolenia do planowania i prowadzenia tego typu działań w ramach sojuszniczej operacji obronnej". "Polski batalion będzie też doskonalił organizację przemieszczenia na dużą odległość, desantowanie metodą spadochronową, a po wylądowaniu utworzenie przyczółka desantowego na zdobytym obszarze i rozwinięcie systemu obrony - typowe zadania 6. Brygady Powietrznodesantowej" - zaznaczyła. Desantowanie zaplanowano na 6-7 maja.
Do udziału w ćwiczeniu Polska zadeklarowała okręt transportowo-minowy, jednostki eskorty oraz przemieszczenie modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej.
Ćwiczenie Aurora 23 rozpoczęło się 17 kwietnia. Bierze w nich udział 26 tysięcy żołnierzy ze Szwecji i 14 innych krajów, m. in. z Polski, Norwegii, Finlandii, Francji, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.
"Scenariusz zakłada, że Szwecja zostaje narażona na operacje wpływu i sabotaże, które przeradzają się w ataki wojskowe. Ćwiczenie Aurora 23 odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu zdolności obronnych Szwecji" - informował gen. bryg. Stefan Andersson, kierownik ćwiczenia, które potrwa do 11 maja.
W działania, w tym ćwiczone operacje obronne prowadzone w powietrzu, na ziemi i na morzu, zaangażowane są wszystkie rodzaje sił zbrojnych Szwecji. Manewry odbywają się przede wszystkim w południowej części kraju oraz na Gotlandii. Obok tej największej szwedzkiej wyspy przebiegają szlaki morskie do Sztokholmu, do portów fińskich, łotewskich i estońskich. Wyspa, zdemilitaryzowana po zakończeniu zimnej wojny, ponownie stała sie miejscem stacjonowania wojsk po 2014 r., wobec rosnącego zagrożenia za strony Rosji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.