Rozbudowywane rzez Rosję na wielką skalę umocnienia obronne, także w głębi jej terytorium, podkreślają obawy rosyjskich przywódców, że ukraińskie wojska mogą dokonać poważnego przełomu - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od lata 2022 roku Rosja stworzyła jedne z najbardziej rozbudowanych wojskowych systemów obronnych, jakie widziano gdziekolwiek na świecie od wielu dekad, a te umocnienia znajdują się nie tylko w pobliżu obecnych linii frontu, ale również głęboko wewnątrz obszarów, które Rosja obecnie kontroluje.
Jak dodano, zdjęcia pokazują, że Rosja podjęła szczególny wysiłek, aby ufortyfikować północną granicę okupowanego Krymu, w tym za pomocą wielowarstwowej strefy obronnej w pobliżu wsi Medwediwka. Rosja wykopała również setki kilometrów okopów na terenie uznawanego przez społeczność międzynarodową własnego terytorium, w tym w regionie Biełgorodu i Kurska.
"Umocnienia obronne podkreślają głębokie obawy rosyjskich przywódców, że Ukraina może dokonać poważnego przełomu. Jednak niektóre prace zostały prawdopodobnie zlecone przez lokalnych dowódców i przywódców cywilnych w ramach prób promowania oficjalnej narracji, że Rosja jest +zagrożona+ przez Ukrainę i NATO" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.