Od 1 kwietnia b.r. trwa ofensywa Sił Republikańskich Alassana Ouattary wokół pałacu prezydenckiego w administracyjnej dzielnicy miasta Plateau oraz rezydencji schodzącego prezydenta Laurenta Gbagbo w abidżańskiej dzielnicy Cocody.
Na mocy dekretu Ouattary, wprowadzono godzinę policyjną w piątek od 17.00 do 6.00 oraz od soboty do poniedziałku od 12.00 do 6.00. Jest to związane z zapowiedzią wzmocnienia ofensywy militarnej przeciwko siłom wiernym Laurentowi Gbagbo.
Obóz pro Ouattara zaapelował do ludności cywilnej o ścisłe przestrzeganie dekretu oraz o zachowanie spokoju. Granice powietrzne zostały otwarte w celu ułatwienia ewakuacji ludności cywilnej, w większości obcokrajowców. Granice lądowe oraz morskie pozostają jednak cały czas zamknięte.
Obóz pro Gbagbo zdementował informację o przejęciu radia i telewizji państwowej przez siły zbrojne Ouattary, potwierdzając jedynie uszkodzenie głównego nadajnika.
W czwartek, 31 marca b.r., szwedzka pracownica misji ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, została zabita w swoim domu prawdopodobnie od zagubionej kuli – podaje szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych.
W wyniku aktów przemocy oraz grabieży, ok 1700 obcokrajowców różnej narodowości znalazło schronienie we francuskiej bazie militarnej operacji LICORNE w Abidżanie.
Przedstawiciel Laurenta Gbagbo, Alain Toussaint, potwierdził na antenie telewizji francuskiej France24, iż schodzący prezydent „nie zamierza zrezygnować z fotela prezydenckiego oraz wydać się w ręce jakiejkolwiek rebelii. Stawia on czoło wojskowemu zamachowi stanu wspomaganego przez koalicję międzynarodową”.
Zapytany o dokładne miejsce przebywania Laurenta Gbagbo, Toussaint odpowiedział, iż „w czasie burzy morskiej kapitan opuszcza statek jako ostatni” tłumacząc, iż Gbagbo znajduje się na terytorium WKS.
Międzynarodowy Czerwony Krzyż oraz Amnesty International apelują o zaprzestanie aktów przemocy wobec ludności cywilnej w zachodniej części kraju. Według różnych źródeł, ok 800 osób zostało zabitych w okolicach miasta Duékoué w wyniku starć międzyetnicznych.
Źródła: AFP, France24, RFI.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.