Od 9 do 19 czerwca Akwizgran będzie miejscem rzadkiego wydarzenia religijnego: po dziewięciu latach przerwy trwać będą tradycyjne „dni pielgrzymkowe” w tamtejszym sanktuarium. Diecezja Akwizgranu spodziewa się, że w ciągu jedenastodniowej pielgrzymki do „cesarskiego miasta” i sąsiedniego opactwa Kornelimünster przybędzie około 100 000 pielgrzymów.
Zwykle te uroczystości odbywają się co siedem lat; z powodu pandemii cykl ten został przerwany w 2021 r., a święto wiary zostało przesunięte o dwa lata.
W centrum pielgrzymki do sanktuarium, która odbywa się od 1349 r., znajdują się cztery relikwie, które Karol Wielki przywiózł w 799 roku do swojej siedziby w Akwizgranie. Czczone są w nich szaty Maryi ze Świętej Nocy, pieluszki Jezusa, przepaska biodrowa Ukrzyżowanego i chusta, na której złożono ściętą głowę Jana Chrzciciela. Nie ma żadnych historycznych dowodów na ich autentyczność. Kościół widzi dziś w nich znaki wskazujące na Jezusa.
Pielgrzymka do sanktuarium rozpocznie się w piątek 9 czerwca we wczesnogotyckiej katedrze Najświętszej Maryi Panny w Akwizgranie, kiedy to tamtejszy biskup Helmut Dieser i proboszcz katedry Rolf-Peter Cremer wyjmą relikwie z relikwiarza Maryi i wystawią do adoracji. Motto jedenastodniowego święta brzmi: „Odkryj Mnie” - wezwanie wywodzące się z pytania Jezusa skierowanego do uczniów: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Gospodarz wydarzenia, Kapituła Katedralna w Akwizgranie, chce zaprosić ludzi do uzyskania nowego dostępu do Chrystusa i wspólnego przeżywania wiary. Proboszcz katedry, ks. Rolf-Peter Cremer, ma nadzieję, że „ludzie odkryją, iż wiara wspólnotowa jest trwała”. Liturgię będą sprawowali kardynałowie i biskupi z Niemiec i zagranicy.
W niedzielę 11 czerwca w Mszy św. dla pielgrzymów na placu Katschhof, znajdujący się między katedrą i gotyckim ratuszem, mają sprawować nuncjusz apostolski w Niemczech, arcybiskup Nikola Eterović oraz arcybiskup Omar Alberto Sanchez Cubillos z Kolumbii. Ostatniej wielkiej Mszy św. pielgrzymkowej w niedzielę 18 czerwca tradycyjnie przewodniczyć będzie arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki.
Pielgrzymka do sanktuarium oferuje również akcenty ekumeniczne. Obejmują one nabożeństwo upamiętniające chrzest z udziałem zwierzchnika Kościoła protestanckiego w Nadrenii, bp Thorstena Latzela oraz metropolity Kościoła grecko-prawosławnego w Niemczech, arcybiskupa Augoustinosa Labadarkisa.
Specjalne programy skierowane są do kobiet, dzieci i młodzieży, rowerzystów i osób chorych. Ponadto przygotowano program kulturalny dla wszystkich mieszkańców Akwizgranu i gości - z wykładami, wystawami i wydarzeniami artystycznymi. Organizatorzy pielgrzymki wzywają do przybycia pieszo, rowerem lub transportem publicznym, aby w ten sposób przyczynić się do ochrony klimatu.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.