Amerykańscy biskupi z niepokojem śledzą rozwój sytuacji w Afganistanie i Pakistanie. Przedstawiciel episkopatu USA, bp Howard James Hubbard wysłał w tej sprawie list do Thomasa Donilona, doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego.
Przestrzega w nim Biały Dom przed nazbyt pochopnym opuszczeniem Afganistanu. Akcji wycofywania wojsk koalicji musi towarzyszyć budowanie społeczeństwa obywatelskiego – zaznaczył bp Hubbard. Podkreślił on ponadto, że również sytuacja w Pakistanie pozostawia wiele do życzenia.
Episkopat jest zaniepokojony narastającą nietolerancją względem mniejszości religijnych, czego świadectwem był barbarzyński mord Shahbaza Bhattiego, jedynego chrześcijanina w pakistańskim rządzie. Zginął on, przypomnijmy, za dążenie do uwolnienia Asii Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, skazanej na śmierć za obronę własnej wiary, czym zdaniem sądu obraziła Mahometa.
Dodajmy, że stan Asii Bibi stale się pogarsza. Na skutek panującego w więzieniu brudu, zapadła ona ostatnio na trudną do zidentyfikowania chorobę. Organizacje praw człowieka zabiegają o wizytę lekarzy. Pomimo choroby pakistańska chrześcijanka nie przerwała wielkopostnego postu. Jak donoszą lokalne źródła, prowadzi też ona intensywne życie modlitewne i wciąż ma nadzieję na odzyskanie wolności, choć szanse na to są coraz mniejsze. Jej egzekucji domagają się bowiem nie tylko islamscy ekstremiści, lecz również ugrupowania uważane dotąd za umiarkowane.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.