Blisko 60 proc. nadwyżki zboża zostało skupione od rolników; zachęcam ich do dalszej sprzedaży - powiedział w niedzielę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w TVP1. Dodał, że od marca do maja wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton ziarna.
Minister rolnictwa Robert Telus w programie "Tydzień" TVP1 został zapytany o to, na jakim etapie jest opróżnianie magazynów ze zboża przed zbliżającymi się żniwami.
"Jeżeli mówimy o skupie zboża od rolników, to już nie tylko światełko, ale światło w tunelu widać. (...) blisko 60 proc. nadwyżki zboża będącego w silosach u rolników już zostało skupione" - mówił. "Zachęcam wszystkich rolników do sprzedaży zboża" - dodał.
Telus przypomniał, że rolnicy, którzy zdecydują się na sprzedaż ziarna, mogą skorzystać z rządowych dopłat; w przypadku pszenicy jest to ok. 3 tys. zł/ha.
Z informacji przekazanych przez szefa MRiRW wynika, że przez ostatnie trzy miesiące, czyli od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża. "Mówiłem wcześniej, że będzie to 4 mln ton, ale myślę, że jeżeli doliczymy do tego czerwiec, to nam się to uda" - powiedział.
Zwrócił jednocześnie uwagę na problem "firm, które kupiły kukurydzę, przede wszystkim kukurydzę mokrą, w wysokiej cenie". Wskazał, że obecnie cena kukurydzy spadła i ziarno zalega w magazynach firm, które ją kupiły. "Mówimy o firmach polskich, małych, które kupiły kukurydzę od polskiego rolnika. Szukamy rozwiązania, pomocy dla tych firm" - zapowiedział.
Program pomocowy zaaprobowany przez KE dotyczy wypłacania pomocy dla rolników między 15 kwietnia a 30 czerwca - jeśli ktoś sprzedał pszenicę między 15 kwietnia a 15 maja, to kwota dopłaty wynosi 2200 zł do ha pszenicy. Od 15 maja do 30 czerwca to jest 3025 zł do ha pszenicy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.