28 czerwca w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja zatytułowana „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”. Celem wydarzenia jest przypomnienie niezwykłych dziejów małżeństwa Józefa i Wiktorii, którzy podczas II wojny światowej zostali, wraz ze swoimi dziećmi, zamordowani przez hitlerowców za ukrywanie Żydów.
Ich czyn został uznany przez Kościół katolicki za męczeństwo za wiarę i 10 września br. wszyscy zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.
Konferencja służyć ma ukazaniu rodziny Ulmów jako ponadczasowych wzorców miłości bliźniego. Obok przybliżenia realiów historycznych, równie ważna będzie odpowiedź na pytanie: co rodzina Ulmów mówi nam, żyjącym współcześnie.
Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Nocą 24 marca 1944 r. do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.
Prelegentami podczas konferencji będą wybitni znawcy różnych dziedzin: historii, teologii, kulturoznawstwa, etnografii, m.in. Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, dr Mateusz Szpytma z IPN, ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów czy dr Martyna Grądzka-Rejak, historyczka, judaistka i edukatorka.
W panelu wieńczącym konferencję wezmą udział: Bogusław Chrabota, szef dziennika „Rzeczpospolita”, ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dziennikarka i pisarka red. Alina Petrowa-Wasilewicz oraz prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego
Konferencja odbędzie się 28 czerwca (środa) o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19).
Program konferencji dostępny jest tutaj: https://www.ekai.pl/wp-content/uploads/2023/06/konferencja_Ulmowie_program.pdf
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na adres rlaczny@ekai.pl.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, a partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna.
Konferencję dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio S.A.
Wydarzenie transmitowane będzie także na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.