Na zachodzie Wybrzeża Kości Słoniowej może dochodzić do odwetowych zabójstw popełnianych przez zwolenników Alassane'a Ouattary na osobach podejrzanych o sprzyjanie jego rywalowi, Laurentowi Gbagbo. Największemu miastu WKS Abidżanowi grozi kryzys humanitarny.
W miastach i wioskach szczególnie na zachodzie kraju urządzane są obławy na osoby podejrzewane o popieranie Gbagbo. W mieście portowym San Pedro na południowym zachodzie kraju porwano dziesiątki młodych mężczyzn, w wieku od 20 do 35 lat - alarmuje ksiądz z tamtejszej parafii.
AP powołuje się na kilku reporterów, którzy byli świadkami brutalnych przesłuchań i niewyjaśnionych zniknięć wśród osób zatrzymanych przez zwolenników Ouattary.
Tymczasem w największym mieście WKS, Abidżanie, gdzie jeszcze do niedawna toczyły się walki między obozami obu polityków, sytuacja staje się coraz poważniejsza. Od ok. 10 dni cztery miliony mieszkańców nie mają regularnego dostępu do wody i pożywienia. Dodatkowo często występują przerwy w dostawach prądu i brakuje leków.
"Biorąc pod uwagę kryzysową sytuację, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie wiadomo, czy 400 mln euro wystarczy" - powiedział minister finansów Charles Koffi Diby, odnosząc się do pomocy finansowej, której zdecydowała się udzielić Francja. Będzie przeznaczona przede wszystkim na sfinansowanie najpilniejszych wydatków ludności i miasta Abidżan oraz ponowne uruchomienie podstawowych usług publicznych.
Unia Europejska zobowiązała się do udzielenia pomocy w wysokości 180 mln euro. Środki mają służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb, m.in. opieki zdrowotnej i dostępu do wody - ogłosił unijny komisarz ds. rozwoju Andris Pielbalgs.
"Niedługo pojedziemy (...) na wiosenne spotkania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - zapowiedział Diby, dodając, że tematem rozmów będą sposoby ożywienia gospodarki WKS. Bank Światowy zamroził pomoc dla WKS w grudniu w reakcji na powyborczy chaos, w jakim pogrążał się ten kraj.
536 osób zginęło od końca marca na zachodzie Wybrzeża Kości Słoniowej - poinformowała we wtorek rzeczniczka urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Ostrzegła, że bilans ofiar w tej części kraju na pewno jeszcze wzrośnie.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.