Libijscy powstańcy oskarżyli w piątek siły lojalne wobec Muammara Kadafiego o zastosowanie podczas bombardowania dzielnic mieszkalnych w walkach o Misratę bomb kasetowych.
Osiem osób cywilnych - według źródeł powstańczych - zginęło m.in. od tej śmiercionośnej broni, zakazanej w wielu krajach przez prawo.
Dziennik "New York Times" opublikował w piątek w swoim wydaniu internetowym zdjęcia fragmentów bomb kasetowych zrzuconych na Misratę. Są to bomby kalibru 120 mm wyprodukowane w Hiszpanii, która nie podpisała międzynarodowej konwencji o zakazie stosowania broni szczególnie niebezpiecznych dla ludności cywilnej.
Zakaz stosowania tej broni wszedł w życie w 2010 roku. Konwencji nie podpisała - wśród innych państw - także Polska.
W piątek późnym popołudniem i wieczorem znów toczyły się zacięte boje o Misratę, jedno z trzech miast obleganych przez wojska rządowe. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zdołała ewakuować tego dnia przez port w Misracie specjalnie wynajętym statkiem 1 200 osób cywilnych, głównie cudzoziemców zablokowanych w mieście. Płyną do Bengazi, powstańczej stolicy. Stamtąd mają być ewakuowane do krajów swego pochodzenia.
Rodzinne miasto Kadafiego, Syrta, było w piątek celem ataków lotnictwa NATO - podała libijska agencja rządowa Jana. Donosi ona o rajdach powietrznych "agresywnych krzyżowców-kolonialistów" przeciwko nadmorskiej Syrcie, liczącej 120 000 mieszkańców. Leży ona 360 km na wschód od Trypolisu.
Powstańcze kolumny samochodowe kierowały się w piątek na zachód od Adżdabii we wschodniej Libii. Ich celem było rozpoznanie, jak daleko na zachód pod presją bombardowań prowadzonych przez samoloty NATO wycofały się wojska rządowe - donosił w piątek wieczorem specjalny wysłannik agencji AFP.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.