Już tylko dwa dni pozostały do tego, aby stać się cząstką portretu Papieża Polaka. Swoje zdjęcie można wysłać do poniedziałku, 18 kwietnia, do końca dnia. Ze wszystkich nadesłanych do tego czasu zdjęć, w specjalnym programie zostanie wygenerowany Wielki Portret. Później wysłane zdjęcia trafią do wirtualnego portretu w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
- Każdy z nas, tworząc fizycznie zdjęcie Papieża, daje świadectwo swojej identyfikacji z przesłaniem, które Jan Paweł II nam pozostawił – zachęca tych, którzy jeszcze nie przesłali swojego zdjęcia, Kardynał Kazimierz Nycz. Zachęcam, żeby wszyscy, którzy chcą mieć swoją cząstkę w tym portrecie Jana Pawła II, nowego błogosławionego, zechcieli się włączyć w to dzieło – dodaje.
Do tej pory na portret wysłano aż 60 tys. zdjęć. Przypominamy, że aby stać się częścią Wielkiego Portretu, trzeba najpierw wysłać SMS o treści P jak Portret na numer 72551 (2 zł netto), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer: 664 400 100 (cena według stawek operatorów).
We czwartek rozpoczął się montaż konstrukcji Wielkiego Portretu Jana Pawła II, który 1 maja, w dniu beatyfikacji, zostanie odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Kolejnym etapem jest jego druk. Wydruk portretu zostanie wykonany na specjalnym materiale (tzw. mesh), przepuszczającym napór wiatru z odpowiednią perforacją. – Zastosujemy tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych, co jest szczególnie ważne, bo Wielki Portret Jana Pawła II ma pozostać na Świątyni Opatrzności Bożej przynajmniej do Święta Dziękczynienia, 5 czerwca – mówi inż. Rafał Bykowski, odpowiedzialny za realizację projektu. Ze względu na wielkość (55 x 26 metrów) i ciężar grafiki (ok. 600 kg) oraz jej ekspozycję na różne warunki atmosferyczne - jest to zadanie szczególnie trudne, wymagające wykorzystania najnowocześniejszej techniki. Najistotniejszym etapem całej operacji będzie zawieszenie portretu. Grafika z wydrukiem portretu zostanie podczepiona przez alpinistów niczym kurtyna. Zostanie ona rozłożona 1 maja, podczas uroczystości beatyfikacyjnych przed Świątynią Opatrzności Bożej, a oczom zgromadzonych odsłoni się Wielki Portret w całej swej okazałości. Będzie on wierną kopią portretu beatyfikacyjnego.
Znane twarze na Wielkim Portrecie
Do akcji włączają się znane osoby. Na portrecie odnaleźliśmy zdjęcia m.in. Macieja Miecznikowskiego i Adama Nowaka, Zapytaliśmy ich dlaczego zdecydowali się uczestniczyć w naszej akcji:
- Odczuwam radość i satysfakcję, biorąc udział w projektach, które nas jednoczą. Sześć miliardów ludzi na świecie, każdy jest inny, inne są nasze problemy, marzenia i cele, ale wierzę, że wszyscy jesteśmy nierozerwalną całością i wszyscy tak samo chcemy być szczęśliwi. Jan Paweł II jest dla mnie uosobieniem miłości, tolerancji i pojednania. Identyfikuję się z tymi wartościami i dlatego w ten symboliczny sposób chcę to podkreślić – mówi Maciej Miecznikowski, muzyk, lider zespołu „Leszcze”.
- Chętnie wezmę udział w tej fotograficznej wspólnocie. To bardzo piękna idea. Dla mnie osobiście kontynuacja tych ważnych treści, których bez obecności Jana Pawła II zapewne nie poruszałbym w piosenkach. Ojciec Święty miał swój wielki wpływ na moją i przypuszczam nie tylko moją, postawę życiową. Traktuję tę akcję jako rodzaj utożsamienia się z twarzą Papieża. To dla mnie wyróżnienie i radość – mówi Adam Nowak, wokalista zespołu Raz Dwa Trzy.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.