Jubileuszowy Rok Świętej Klary

Osiemset lat temu, dokładnie w Niedzielę Palmową, duchowa córka św. Franciszka porzuciła świat, aby pójść śladami Biedaczyny z Asyżu. Ten dzień uznany został za początek charyzmatu klariańskiego. 17 kwietnia 2011 roku, po ośmiuset latach od tego wydarzenia, we wszystkich kontemplacyjnych klasztorach Sióstr Klarysek rozpoczął się Jubileuszowy Rok Świętej Klary.

W Miedniewicach koło Żyrardowa, dokąd przybyły klaryski w roku 1986, już w przeddzień tej uroczystości siostry uczestniczyły w Eucharystii otwierającej obchody. Mszy św. przewodniczył przełożony warszawskiej prowincji franciszkanów – o. dr Mirosław Bartos. W czasie liturgii, w kaplicy klasztornej niedostępnej dla osób świeckich, zakonnice wysłuchały okolicznościowego kazania i  odnowiły śluby złożone Bogu.

Jubileuszowy Rok Świętej Klary   o. Mirosław Bartos OFMConv Święta Klara z Monstrancją Celebrans, powołując się na nauczanie Jana Pawła II o życiu konsekrowanym, zwrócił uwagę na ogromny potencjał duchowości drugiego Zakonu Świętego Franciszka, którego istotą jest poświęcenie się Bogu za murami klasztoru przez modlitwę o pokutę. W ten sposób mniszki mają wypraszać potrzebne łaski dla świata i stanowić duchowe zaplecze działalności ewangelizacyjnej franciszkanów. Do praktyk modlitewnych, właśnie w tym roku, w ramach tzw. „rewizji życia” , klaryski dołączą rozważanie „Pism św. Klary”. Planowane są również sesje naukowe i sympozja popularyzujące wiedzę o Świętej. Obchodzony na całym świecie Rok Świętej Klary zakończy się w jej liturgiczne wspomnienie, tj. 11 sierpnia 2012 r.

Jubileuszowy Rok Świętej Klary   o. Mirosław Bartos OFMConv Wspólnota sióstr klarysek w Miedniewicach, k. Żyrardowa Święta Klara urodziła się w Asyżu w Umbrii we Włoszech. Była córką Favarone Offreduccio i Ortolany. W roku 1212 za przykładem Franciszka z Asyżu zdecydowała się na ubogie życie monastyczne, stając się pierwszą klaryską. Przeżyła 42 lata w klasztorze San Damiano w swym rodzinnym Asyżu. Jej sposób prowadzenia wspólnoty sióstr oraz świętość życia przyczyniły się do wczesnego wyniesienia jej do chwały ołtarzy. Dokonał tego papież Aleksander IV, wcześniejszy kardynał protektor zakonu franciszkańskiego, w roku 1255 (zmarła dwa lata wcześniej). Ciało św. Klary spoczywa w asyskiej bazylice, dedykowanej jej imieniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Niedziela
  dzień
  13°C Niedziela
  wieczór
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »