Będzie liberalizacja gospodarki na Kubie

Delegaci na VI Zjazd Komunistycznej Partii Kuby zatwierdzili w poniedziałek ponad 300 projektów liberalizujących reform gospodarczych i zagłosowali na I i II sekretarza partii. Nazwiska nie są jeszcze znane - podała kubańska telewizja państwowa.

Stacja telewizyjna poinformowała, że delegaci jednogłośnie zaaprobowali propozycje reform, z których wiele wprowadzono w życie już w zeszłym roku. Nie podano szczegółów.

Na zjeździe partii wybrani zostali też pierwszy i drugi sekretarz. O ile powszechnie uważa się, że to pierwsze stanowisko obejmie prezydent Raul Castro, brat Fidela, o tyle pozycja zastępcy stanowi przedmiot wielu spekulacji, bo może być istotną wskazówką co do następcy braci Castro.

W mowie na otwarcie zjazdu Raul Castro podkreślał, że potrzeba "nowej gwardii", która zastąpi starą klasę polityczną, złożoną głównie z osiemdziesięciolatków, uczestników rewolucji 1959 roku.

Słowa prezydenta nasiliły domysły, że stanowisko drugiego sekretarza może objąć Lazaro Exposito, młody szef Partii Komunistycznej w Santiago de Cuba, lub Marino Murillo, były minister gospodarki, odpowiedzialny za wdrażanie reform gospodarczych.

Więcej informacji na ten temat spodziewanych jest we wtorek. Raul Castro ma wtedy wygłosić przemówienie kończące zjazd.

Uczestnicy zjazdu zaznaczają, że zatwierdzone zmiany mają jedynie "zaktualizować" kubański model gospodarki. Telewizja przypominała w poniedziałek, że celem przyświecającym delegatom jest "zapewnienie ciągłości socjalizmu na Kubie".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »