Konferencja Biskupów Węgier zwróci się do Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na rozszerzenie liturgicznego kultu bł. Jana Pawła II na cały kraj - powiedział kard. Péter Erdő.
Prymas Węgier powiedział katolickiemu radiu w Budapeszcie, że Jan Paweł II jest dla Kościoła na Węgrzech i dla całego narodu bardzo ważną postacią. Przyczynił się on w sposób istotny do naszej odnowy, nie tylko reformując administracyjnie nasze diecezje, ale dodając nam ducha.
Natomiast dzieląc się swymi wrażeniami z beatyfikacji Jana Pawła II w wypowiedzi dla sekcji węgierskiej Radia Watykańskiego kard. Erdő wyraził radość, że obecny Papież kontynuuje ewangeliczny, pasterski program błogosławionego poprzednika i woła za nim: Nie bójcie się! „A to oznacza – stwierdził prymas Węgier - że nie możemy się bać ani Chrystusa, ani naszych czasów z ich wyzwaniami i trudnymi sytuacjami w życiu osobistym czy społecznym, czy też międzynarodowym. Chrystus jest z nami i pomaga nam przezwyciężać wszelki lęk. Beatyfikacja uświadamia mi, że to jest to przesłanie, którym mamy żyć i które mamy przekazywać wciąż na nowo całemu światu” – powiedział kard. Erdő.
Węgierskiej pielgrzymce na beatyfikację przewodniczył emerytowany metropolita Eger, abp István Seregély. Jak powiedział Radio Watykańskiemu, dla niego ta beatyfikacja była swego rodzaju rozrachunkiem z realizacji swego powołania do świętości, o którym często mówił nowy błogosławiony, np. w czasie kanonizacji św. Kingi.
Dla abp Seregélyego Jan Paweł II jest „żywym człowiekiem spośród nas, który przeżył dwie dyktatury, nazistowską i komunistyczną, cierpiąc zawsze dawał pozytywną odpowiedź Bożym wezwaniom – w stu procentach”. Podkreślił, że „ ten nasz współbrat w cierpieniu szedł drogą Kalwarii zawsze pod opieką Maryi, nikogo nie potępiając”. Dlatego jest dla nas wzorem do naśladowania i zachętą, by iść za Chrystusem, do dawania Bogu odpowiedzi tak! „Z radością oczekiwałem przez trzy godziny na rozpoczęcie uroczystej Eucharystii, siedząc wśród innych biskupów z całego świata, gdyż widziałem ich radość i wdzięczność Bogu za błogosławionego Papieża, najbardziej znanego człowieka naszych czasów - powiedział abp Seregély.
Jak podaje "Magyar Kurir" w uroczystościach beatyfikacji wziął także udział nadburmistrz Budapesztu, István Tarlós, który oświadczył, iż w pełni popiera umieszczenie na Placu Bohaterów (Hősök tere) jeszcze w tym roku tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II, który 20 sierpnia 1991 roku sprawował tam Mszę św. w uroczystość św. Stefana, pierwszego króla Węgier.
Tarlós nie wyklucza również postawienia tam pomnika Papieża. Kilka dni temu stołeczna Rada Miejska przemianowała Plac Republiki na Plac Jana Pawła II. W latach 40.tych XX wieku mieściła się tam siedziba partii narodowo-socjalistycznej a po wojnie partii komunistycznej MDP. Podczas rewolucji węgierskiej w 1956 r. toczyły się na tym placu tragiczne walki z sowieckimi najeźdźcami.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.