Znajdujące się w Kampali, stolicy Ugandy, grobowce Kasubi, gdzie pochowani są władcy dawnego tradycyjnego królestwa Bugandy, zostały przywrócone do świetności. Tym samym obiekt, będący na liście światowego dziedzictwa kulturowego, usunięto z listy obiektów zagrożonych.
Grobowce Kasubi to kompleks tradycyjnych chat ludu Ganda, krytych strzechą. Od 2001 roku obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miejsce uległo zniszczeniu w pożarze w roku 2010 roku. Zniszczeniu uległ wtedy główny budynek, znany jako Muzibu-Azaala-Mpanga. Znajdowały się w nim grobowce czterech kabaków (królów) Bugandy. Od tego czasu Kasubi znalazło się na liście obiektów w zagrożeniu.
Program odbudowy miejsca zakończył się z początkiem września. Jak poinformował Komitet Światowego Dziedzictwa, który we wrześniu obradował w Riyadzie, obiekt został przywrócony "do pożądanego stanu zachowania”
W ocenie dyrektor generalnej UNESCO, Audrey Azoulay - cytowanej przez africanews - rekonstrukcja Kasubi „to doskonała wiadomość dla całej społeczności międzynarodowej w czasie, gdy priorytetem dla Światowego Dziedzictwa jest zapewnienie większej przestrzeni obiektom afrykańskim." To właśnie w krajach Afryki znajduje się połowa obiektów będących na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu.
Według UNESCO, Kasubi, dawny pałac kabaków, wybudowany w 1882 r. i przekształcony w cmentarz królewski w 1884 r., jest „wybitnym przykładem stylu architektonicznego rozwijanego przez potężne królestwo Bugandy od XIII wieku i później”.
CGTN Africa Discover Uganda's Kasubi Royal TombsCelem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.