Do modlitwy różańcowej, jaka w październiku odbyła się z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, po raz pierwszy zgłosiło się ponad milion dzieci z całego świata. Co czwarty uczestnik pochodził z Polski.
Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” połączyła najmłodszych ze 124 krajów.
„Akcja przekracza granice państw i kontynentów; gromadzi dzieci wokół wspólnej intencji, jaką jest pokój” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Polska była krajem, z którego wysłano najwięcej zgłoszeń. W tym roku było to 275 tys. Dalej znalazły się Słowacja (ponad 156 tys.), Filipiny (ponad 136 tys.), Wielka Brytania (ponad 77 tys.) oraz Brazylia (blisko 47 tys.). Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” dotarła też do krajów rozdartych przemocą i konfliktami zbrojnymi. Wśród uczestników byli najmłodsi z Ukrainy, Izraela, Palestyny, Nigerii, Nikaragui, Pakistanu czy Indii.
„Modlitwie dzieci od lat towarzyszy ogromna kreatywność wychowawców i katechetów. W szkołach pojawiają się instrumenty, dekoracje nawiązujące do kampanii i gazetki szkolne. Nauczyciele decydują się też na specjalne katechezy poprzedzające różaniec, a nawet konkursy wewnątrzszkolne” – zaznacza ks. prof. Cisło.
W tym roku było podobnie, co potwierdzają zdjęcia, jakie napływają do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie: https://www.facebook.com/miliondzieci.
Tegoroczna kampania objęła ponad 600 polskich szkół i przedszkoli oraz 80 parafii. Sercem modlitwy różańcowej dzieci ponownie było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Poprzez transmisję, dostępną na stronie internetowej, do akcji mogli dołączyć m.in. najmłodsi przebywający w szpitalach.
Swoich podopiecznych do modlitwy od lat zapraszają też polscy misjonarze.
„Nie myślcie, że jesteście sami. My również w Kamerunie modlimy się razem z Wami; modlimy się o pokój dla całego świata” – podkreślała siostra Amadeusza Sowińska z Ayos, gdzie z inicjatywy Sióstr Opatrzności Bożej powstał dom, w którym schronienie znalazło 28 potrzebujących dziewczynek.
Łączna liczba zarejestrowanych uczestników z całego świata po raz pierwszy przekroczyła milion.
„Na stronie internetowej pojawiło się 1 039 628 zgłoszeń” – zaznacza ks. prof. Cisło.
Z informacji, jakie dotarły do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wynika, że faktyczna liczba uczestników mogła być jeszcze wyższa. Wiele osób wzięło udział w akcji bez rejestracji. Z Kongo wpłynęło 1300 zgłoszeń, jednak wiadomości, jakie wysłali uczestnicy, pochodzą z ponad 80 szkół i instytucji kościelnych, a tylko w trzech z nich modliło się ponad 5 tys. dzieci.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni za wiele dziecięcych rąk połączonych w modlitwie. To naprawdę godne podziwu, jak wiele dzieci na całym świecie prosiło Matkę Bożą o wstawiennictwo w intencji pokoju. Tak liczny udział w inicjatywie pokazuje z jednej strony wielką troskę i tęsknotę za pokojem, a z drugiej strony gotowość wielu do modlitwy w tej intencji” – mówi o. Anton Lässer, asystent kościelny PKWP, z którym w Königstein miał okazję rozmawiać ks. prof. Waldemar Cisło. WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/w_pomocy_potrzebujacym_jezus_pozostaje_najwazniejszy.
Wykładowca UKSW wskazał na ogromne zaangażowanie świeckich, bez których inicjatywa nie mogłaby się rozwijać, wśród nich na Malwinę Wyszyńską, od lat zajmującą się koordynacją akcji „Milion dzieci modli się na różańcu” w Polsce.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.