Przekazując prawdę, budzimy nadzieję

„Przekazując człowiekowi prawdę, budzimy w nim nadzieję” – podkreśla ks. prałat Giuseppe Scotti. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu jest gościem międzynarodowej konferencji o etyce w mediach „Media, prawda, rozwój” w Bydgoszczy

Ks. Scotti mówiąc o wyzwaniach epoki cyfrowej, przedstawił rozwój środków przekazu na przestrzeni lat 1998-2009. – Na pierwszym miejscu widzimy rozwój telefonii komórkowej. Wzrósł on z 7 do 68 procent. W przypadku internetu liczby te rosną z 3 do 27 procent. Zauważamy natomiast upadek telefonów stacjonarnych. Podsumowując rozwój narzędzi komunikacyjnych idzie w kierunku, który dziesięć lat temu był niewyobrażalny – stwierdził.

Ks. Scotti zaznaczył, że mówiąc o rzeczywistości medialnej, musimy zastanowić się nad problemem prawdy. – Benedykt XVI podkreślał, że nie zmieniają się tylko narzędzia, ale sama komunikacja – zaznaczył. Prelegent dodał, że należy pomóc osobom wierzącym wejść w tę nową rzeczywistość, zachowując własną twarz. Jego zdaniem, należy nieustannie przypominać dziennikarzom, że są odpowiedzialni indywidualnie za to co mówią, czy piszą. – To jest ich praca, a zarazem posłannictwo. Słowa, które akcentują, wyrażają ich samych, ukazują ich twarz – powiedział ks. Scotti.

Zaznaczył, że mediom nie powinno zależeć tylko na biznesie i zarabianiu pieniędzy. Współczesne środki społecznego przekazu, nazywane czwartą władzą, stoją przed niebezpieczeństwem używania swej siły tylko w wymiarze ekonomicznym. – Publikują bądź nie daną informację nie dlatego, że jest ona prawdziwa lub nieprawdziwa, ale dlatego, że dzięki niej mogą sprzedać więcej gazet, mogą mieć reklamę czy więcej widzów – ubolewał.

Mówiąc o braku prawdy w epoce cyfrowej, ks. prałat Scotti stwierdził, że człowiek jest przez to uboższy. Zabiera się mu motywację do życia, a przez to również nadzieję. – Położyć w centrum prawdę, to pokazać, że jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi za obecną rzeczywistość i przyszłość tego społeczeństwa. Jeżeli mamy wracać do fundamentów, musimy pokazać, jakie one są. Nie możemy być tylko ludźmi czynu i pracy, ale nade wszystko myśli – stwierdził.

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu podkreślił, że pytanie o prawdę jest pytaniem fundamentalnym dla nowych pokoleń. Prawda jest pierwszorzędnym zadaniem, które dotyczy także mediów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, ETYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »