Prawo do prawdy jest podstawowym prawem człowieka, a media są dziś podstawową przestrzenią jego realizacji – podkreślano podczas IV międzynarodowej konferencji nt. etyki mediów w Bydgoszczy.
Dziennikarstwo jest dla ludzi
Zdaniem ks. prof. Michała Drożdża, podstawową wartością w funkcjonowaniu mediów i działalności dziennikarskiej jest człowiek z jego indywidualną godnością i relacjami społecznymi. „Ta analiza pozwala postawić tezę, że dziennikarstwo jest dla człowieka, a nie odwrotnie. Teza ta jest punktem wyjścia etyki dziennikarskiej. Wskazuje na podstawowe zasady, którymi powinien się kierować dziennikarz, zachowując właściwą proporcję między dążeniem do odkrywania prawdy a szacunkiem dla człowieka” – uważa wykładowca UPJPII.
Według niego prawda jest jedną z fundamentalnych wartości w życiu człowieka. „Prawo do prawdy jest podstawowym prawem człowieka, a media są dziś podstawową przestrzenią realizowania tego prawa. Z prawa do prawdy wynika dziennikarska powinność jej odkrywania i przekazywania” – zaznaczył prelegent.
Młodzi o internecie
Nowością konferencji był panel dla młodych na temat internetu. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów oraz studentów bydgoskich szkół i uczelni. Młodzież dyskutowała o zagrożeniach płynących z korzystania z sieci, ale również o jej dobrych stronach.
Spotkanie z młodzieżą podzielono na dwie części. W pierwszej, teoretycznej, specjaliści z różnych dziedzin zwracali uwagi na zagrożenia, które mogą się pojawić przy okazji korzystania z globalnych zasobów internetu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie mgr. Wojciecha Ronatowicza z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który mówił o fałszywym obrazie seksualności w internecie. Prelegent podjął m.in. kwestie związane z różnego rodzaju nadużyciami, w tym z nagabywaniem seksualnym, pornografią czy cyberprzemocą.
W drugiej części panelu młodzież licealna z Zespołu Szkół Katolickich i VI LO w Bydgoszczy, a także studenci z koła naukowego animatorów kultury przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje, w tym teatralne, dotyczące prawdy w internecie i zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci.
Spotkanie dla młodzieży przygotowała dr Elżbieta Okońska, adiunkt Zakładu Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W rozmowie z KAI wyjaśniła, że organizatorom zależało, by udzielić głosu młodym ludziom i w ten sposób dowiedzieć się, co sądzą oni o internecie i zagrożeniach płynących z jego korzystania. „Wielu różnych ludzi, w tym naukowcy, wypowiada się na ten temat a w rzeczywistości to młodzież jest dzisiaj tą grupą, która najczęściej korzysta z internetu. Myślę, że do niej samej należy głos i decyzja, co dalej, jak sieć internetowa powinna służyć ich rozwojowi” – powiedziała dr Okońska.
Organizatorami bydgoskiej konferencji są m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy, diecezja bydgoska, Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Radio Watykańskie, Uniwersytet Nawarry w Hiszpanii i bydgoskie uczelnie wyższe. Wśród patronów medialnych jest Katolicka Agencja Informacyjna.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.