Prawo do prawdy jest podstawowym prawem człowieka, a media są dziś podstawową przestrzenią jego realizacji – podkreślano podczas IV międzynarodowej konferencji nt. etyki mediów w Bydgoszczy.
Dziennikarstwo jest dla ludzi
Zdaniem ks. prof. Michała Drożdża, podstawową wartością w funkcjonowaniu mediów i działalności dziennikarskiej jest człowiek z jego indywidualną godnością i relacjami społecznymi. „Ta analiza pozwala postawić tezę, że dziennikarstwo jest dla człowieka, a nie odwrotnie. Teza ta jest punktem wyjścia etyki dziennikarskiej. Wskazuje na podstawowe zasady, którymi powinien się kierować dziennikarz, zachowując właściwą proporcję między dążeniem do odkrywania prawdy a szacunkiem dla człowieka” – uważa wykładowca UPJPII.
Według niego prawda jest jedną z fundamentalnych wartości w życiu człowieka. „Prawo do prawdy jest podstawowym prawem człowieka, a media są dziś podstawową przestrzenią realizowania tego prawa. Z prawa do prawdy wynika dziennikarska powinność jej odkrywania i przekazywania” – zaznaczył prelegent.
Młodzi o internecie
Nowością konferencji był panel dla młodych na temat internetu. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów oraz studentów bydgoskich szkół i uczelni. Młodzież dyskutowała o zagrożeniach płynących z korzystania z sieci, ale również o jej dobrych stronach.
Spotkanie z młodzieżą podzielono na dwie części. W pierwszej, teoretycznej, specjaliści z różnych dziedzin zwracali uwagi na zagrożenia, które mogą się pojawić przy okazji korzystania z globalnych zasobów internetu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie mgr. Wojciecha Ronatowicza z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który mówił o fałszywym obrazie seksualności w internecie. Prelegent podjął m.in. kwestie związane z różnego rodzaju nadużyciami, w tym z nagabywaniem seksualnym, pornografią czy cyberprzemocą.
W drugiej części panelu młodzież licealna z Zespołu Szkół Katolickich i VI LO w Bydgoszczy, a także studenci z koła naukowego animatorów kultury przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje, w tym teatralne, dotyczące prawdy w internecie i zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci.
Spotkanie dla młodzieży przygotowała dr Elżbieta Okońska, adiunkt Zakładu Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W rozmowie z KAI wyjaśniła, że organizatorom zależało, by udzielić głosu młodym ludziom i w ten sposób dowiedzieć się, co sądzą oni o internecie i zagrożeniach płynących z jego korzystania. „Wielu różnych ludzi, w tym naukowcy, wypowiada się na ten temat a w rzeczywistości to młodzież jest dzisiaj tą grupą, która najczęściej korzysta z internetu. Myślę, że do niej samej należy głos i decyzja, co dalej, jak sieć internetowa powinna służyć ich rozwojowi” – powiedziała dr Okońska.
Organizatorami bydgoskiej konferencji są m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy, diecezja bydgoska, Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Radio Watykańskie, Uniwersytet Nawarry w Hiszpanii i bydgoskie uczelnie wyższe. Wśród patronów medialnych jest Katolicka Agencja Informacyjna.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.