O modlitwę do Boga, aby obudził w sercach młodych ludzi powołanie do oddania się w służbę Bożą, zachęcił Polaków Benedykt XVI w pozdrowieniach po modlitwie "Regina Caeli" 15 maja w Watykanie. W rozważaniach przed modlitwą nawiązał do przypadającego w dzisiejszą niedzielę Światowego Dnia Modlitw o Powołania.
Benedykt XVI ponowił swój apel o to, by nad przemocą w Libii przeważyła droga negocjacji i dialogu. Wezwał też, by nie było więcej rozlewu krwi w Syrii - ojczyźnie wielkich religii. Papież mówił o tym po południowej modlitwie "Regina caeli" w Watykanie.
Nadal z wielkim niepokojem śledzę dramatyczny konflikt zbrojny, który w Libii, spowodował wiele ofiar i cierpienia, zwłaszcza wśród ludności cywilnej. Ponawiam usilny apel, aby droga negocjacji i dialogu, z pomocą organizacji międzynarodowych, które pracują na rzecz znalezienia rozwiązania tego kryzysu, przeważyła nad przemocą. Zapewniam również o moim modlitewnym wsparciu dla zaangażowania lokalnego Kościoła w pomoc dla miejscowej ludności, szczególnie przez pracę osób konsekrowanych w szpitalach.
Moje myśli kieruję także ku Syrii, gdzie jak najszybciej należy przywrócić współżycie społeczne budowane na zgodzie i jedności. Proszę Boga, aby nie było więcej rozlewu krwi w tej ojczyźnie wielkich religii i cywilizacji. Apeluję do władz i wszystkich obywateli, by nie szczędzili wysiłków w dążeniu do dobra wspólnego i przyjęcia słusznych dążeń do pokojowej przyszłości i stabilności.
Benedykt XVI pozdrowił też Polaków w ich języku:
Słowo pozdrowienia przekazuję wszystkim Polakom. Dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, w Światowy Dzień Modlitw o Powołania, prośmy Chrystusa Zmartwychwstałego, by obudził w sercach wielu młodych pragnienie oddania się w wyłącznej służbie Bożej. Niech staną się światłem dla współczesnego świata, świadkami Chrystusa, który jest bramą wiodącą wszystkich do zbawienia. Waszej modlitwie o powołania z serca błogosławię.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.