Reklama

Niezbyt szybki express wspomnień

Polsko- węgierski projekt kulturalny Batory Express, po blisko dwóch tygodniach podróży po Węgrzech w poniedziałek dotarł do Polski. Jego głównym elementem jest objazdowa galeria zdjęć i pamiątek prezentowana samochodzie z czasów PRL-u, "Nysce".

Reklama

Po przejechaniu polsko-słowackiej granicy w Piwnicznej Pierwszy przystanek konwoju w naszym kraju został wyznaczony w Starym Sączu (woj. małopolskie). Wysłużona "Nyska" stanęła na starosądeckim rynku, prezentowane są w niej zdjęcia i pamiątki oraz zbierane wspomnienia zwykłych ludzi, związane z wzajemnymi kontaktami polsko-węgierskimi.

Po Starym Sączu konwój odwiedzi kolejno dziesięć miast: Stary Sącz, Nowy Sącz, Tarnów, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Sopot oraz Warszawę, w której 4 czerwca zakończy się trasa licząca ponad 3,2 tysiące kilometrów.

Patrycja Paszt, dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie, które zorganizowało przedsięwzięcie, poinformowała PAP w poniedziałek, że węgierska część przedsięwzięcia okazała się wielki sukcesem. Nagrano ponad 80 relacji ludzi i zebrano wiele pamiątek.

"Nyska" rozpoczęła swoją podróż 6 maja w Budapeszcie, po czym odwiedziła węgierskie miasta Pecs, Szeged, Debreczyn, Miskolc.

"Było wiele lepiej, niż liczyłam. Spotykaliśmy się z samymi pozytywnymi emocjami, ludzie sami przychodzili i opowiadali swoje historie, te proste, radosne i codzienne ale też dramatyczne i przejmujące z czasów wojny" - mówiła Paszt.

Jak podkreśliła, z rozmów w czasie podróży wynika, że więź węgiersko-polska jest nadal żywa. "W miastach witali nas burmistrzowie, odwiedzała "Nyskę" Polonia węgierska" - dodała.

Z powodu kiepskiego stanu technicznego "Nyska" po Węgrzech nie jeździła o własnych siłach, ale była przewożona na lawecie. Uczestnicy wyprawy liczą, że w Polsce znajdzie się mechanik, który będzie potrafił ją naprawić.

Batory Express został zorganizowany z okazji przekazania prezydencji Unii Europejskiej z Węgier do Polski oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie.

Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do kursującego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską.

W Polsce, na trasie "Nyski" przewidziane są specjalne atrakcje takie jak konkurs na "prze-malowanie Nyski" w Łodzi (26 maja), czy warsztaty kreatywnego pisania (Kraków - 21 maja) i Warszawa (4 czerwca).

Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Węgierskie w Krakowie a sfinansowało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Węgrzech. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama