Polsce potrzeba przykładu jedności

Polsce potrzeba takiego przykładu jedności, jaki pozostawili Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński - podkreśla kard. Kazmierz Nycz w liście przed IV Dniem Dziękczynienia.

Kard. Nycz podkreśla, że Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia byli wielkimi patriotami, a na ich mądrym współdziałaniu i wzajemnej jedności bardzo wiele zyskała Polska i Kościół.

"W tym roku, w sposób szczególny, będziemy dziękować Panu Bogu za dwóch największych Polaków dwudziestego wieku: Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkową okazją ku temu stało się wyniesienie na ołtarze pierwszego papieża z rodu Polaków, jakiego w dniu 1 maja dokonał Benedykt XVI" - podkreśla kard. Nycz.

Zdaniem metropolity warszawskiego, równie ważnym motywem do dziękczynienia i modlitwy jest zbliżająca się 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, a także 110. rocznica jego urodzin. "Dziękując za piękne i święte życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dokonane przez niego dla Kościoła i Polski wielkie dzieła, będziemy prosić Boga o jego rychłą beatyfikację" - napisał w liście kard. Nycz.

Dodał, że tak, jak Ojciec Święty Benedykt XVI wielokrotnie wyrażał swój szacunek i wdzięczność Janowi Pawłowi II, podobnie błogosławiony Jan Paweł II z wielkim uznaniem wypowiadał się o kardynale Stefanie Wyszyńskim. "Już w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II 22 października 1978 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Gdy do papieża podszedł kardynał Stefan Wyszyński, aby ucałować pierścień rybaka - symbol władzy Piotrowej - Ojciec Święty pochylił się głęboko i sam ucałował dłoń kardynała. Był to niebywały wyraz szacunku" - podkreślił hierarcha.

"Zachowując w pamięci wszystkie wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące posługi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, powinniśmy podejmować trud głębszego poznania życia i działalności Wielkiego Prymasa" - uważa kard. Nycz.

Zdaniem metropolity warszawskiego miłością obu tych wielkich pasterzy był Chrystus, Kościół, Matka Boża i człowiek. "Myślę, że w tym zawiera się cała istota życia chrześcijańskiego i droga do świętości. Ci wielcy i święci Polacy uczą nas jeszcze jednego: jak wspólnie zabiegać o dobro Kościoła, człowieka, rodziny i Polski. Obaj byli wielcy i święci, obaj zatroskani o dzień dzisiejszy i przyszłość" - podkreśla kard. Nycz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
12°C Piątek
wieczór
wiecej »