„Sądzę, panie prezydencie, że nadszedł czas wziąć przyszłość we własne ręce, zająć się naszą nadszarpniętą suwerennością, naszą tożsamością utopioną w kulturach, które wykorzeniają z nas wartości, jakie niegdyś sprzyjały wolności i dobrobytowi narodu”.
Tymi słowami przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, zwrócił się do nowej głowy państwa, Michela Martelly’ego. Okazją było uroczyste Te Deum po zaprzysiężeniu tego charyzmatycznego piosenkarza, który wygrał marcowe wybory prezydenckie.
Abp Louis Kebreau zwrócił uwagę na kompletne uzależnienie Haiti od pomocy gospodarczej z zewnątrz, co przekłada się również na politykę wewnętrzną. Dawna „perła Antyli” po katastrofalnym trzęsieniu ziemi sprzed roku stała się de facto obszarem zależnym od USA, Francji, Kanady, a ostatnio także wspólnoty latynoamerykańskiej. I mimo stale rosnącej pomocy ten karaibski kraj wciąż jest obszarem niedorozwoju i nędzy.
„Zyski i straty należy tu rozważyć na zimno, bowiem często Haiti, w ramach tzw. obowiązku interwencji, staje się towarem na sprzedaż – stwierdził abp Kebreau. – Jest pilnym obowiązkiem państwa odnowienie własnej podmiotowości na arenie wewnętrznej i międzynarodowej”. Przewodniczący haitańskiego episkopatu wyraził nadzieję, że nowy prezydent będzie działał na rzecz zrównoważonego rozwoju kraju i umacniania struktur państwa, z zachowaniem zasad etycznych i podtrzymywaniem dialogu społecznego. Ostrzegł też przed wpływem ideologii, które nie służą integracji społecznej ani tradycyjnym wartościom kulturowym i religijnym.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.