Istnieją granice, których przekroczenie nie może pozostać bezkarne – powiedział KAI arcybiskup Józef Michalik komentując okólnik Stolicy Apostolskiej w sprawie pedofilii duchownych.
Abp Michalik zaznaczył, że poszczególne episkopaty od dawna rozważały problem pedofilii wśród księży i wypracowały już swoje ustalenia w tej sprawie, natomiast sugestie Stolicy Apostolskiej zmierzają ku ich ujednoliceniu w całym Kościele.
Hierarcha przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski swoje wskazania opracowała już dwa lata temu. Po obecnym okólniku i prośbie do przewodniczących Episkopatów o przygotowanie w ciągu roku konkretnych wytycznych, prace polskich biskupów będą kontynuowane i zostaną definitywnie zakończone. „Tym bardziej, że Episkopat Polski nigdy nie zamierzał rezygnować z wyciągania konsekwencji także i w tej dziedzinie” – zapewnił abp Michalik.
Przypomnijmy, że w opublikowanym wczoraj w Watykanie „Okólniku do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania ‘Wytycznych’ dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”, Kongregacja Nauki Wiary nakazała episkopatom całego świata przygotowanie w ciągu roku wytycznych w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich.
Dokument zwraca uwagę, że nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne. Zauważa też, że choć relacje z władzami cywilnymi nie są w poszczególnych krajach jednakowe, to jednak ważna jest współpraca z nimi.
„W szczególności – czytamy w okólniku – gdy chodzi o przepisy prawodawstwa cywilnego dotyczące zgłoszenia danych przestępstwa organowi władzy do tego powołanemu, nie naruszając tego, co odnosi się do sakramentalnego ‘foro interno’ (‘forum wewnętrznego’)”.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.