Orban zaprosił szefa rządu Szwecji na rozmowy o akcesji tego kraju do NATO

Premier Węgier Viktor Orban zaprosił szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy w sprawie przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Węgry i Turcja to ostatni członkowie NATO, którzy nie wyrazili jeszcze zgody na akcesję tego nordyckiego kraju.

We wtorek zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO przegłosował turecki parlament. Wydawało się, że Szwedom najtrudniej będzie właśnie o zgodę Ankary, ze względu na napięte stosunki wynikające ze wsparcia udzielanego przez Sztokholm tureckim Kurdom. Obecnie Szwecja potrzebuje już tylko zgody parlamentu w Budapeszcie. A tej nadal nie ma. Komentatorzy zgodnie twierdzą, że Orban próbuje wytargować coś dla Węgier, wysoko wyceniając swoje popacie dla szwedzkiego członkostwa w Sojuszu. Wcześniej politycy węgierscy konsekwentnie podkreślali, że ich kraj nie będzie ostatnim, który wyrazi zgodę na dołączenie Sztokholmu do Sojuszu.

Tera premier Węgier postanowił zaprosić szefa szwedzkiego rządu na negocjacje do Budapesztu:

"Dziś zaprosiłem premiera (Szwecji) Ulfa Kristerssona do złożenia wizyty na Węgrzech i na negocjacje w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO" - napisał Orban na portalu X.

O zaproszeniu poinformował też rzecznik prasowy premiera Bertalan Havasi. "Rozmowy będą koncentrować się na przystąpieniu Szwecji do NATO i wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Węgrami a Szwecją poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania" - przekazał.

Zaproszenie Szwedów skomentował też węgierski minister spraw zagranicznych Peter Sziijarto:

- Celem wizyty będzie budowanie zaufania – powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. - Współpraca polityczna i w zakresie bezpieczeństwa wymaga bezwarunkowego zaufania – powiedzia łszef węgierskiej dyplomacji.

W odpowiedzi na doniesienia medialne grupa parlamentarna opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) wezwała we wtorek do zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu w celu ratyfikacji protokołu przystąpienia Szwecji do NATO. W przeszłości opozycja węgierska wielokrotnie wzywała do przyspieszenia głosowania w tej sprawie, jednak rządząca koalicja Fidesz-KDNP była temu przeciwna - donosi PAP.

Na zaproszenie Orbana odpowiedzieli już Szwedzi:

– Nie widzę powodu, by negocjować tę sprawę – powiedział szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom o zaproszeniu do Budapesztu premiera Ulfa Kristerssona w celu „wzmocnienia wzajemnego zaufania. Najpierw musimy zastanowić się nad tym, co sygnalizuje to zaproszenie".

Billström przypomniał też, że Węgry, w przeciwieństwie do Turcji, nie przedstawiły żadnych warunków, gdy Sztokholm został zaproszony na szczyt NATO w Madrycie w 2022 roku.

W przeszłości opozycja węgierska wielokrotnie wzywała do przyspieszenia głosowania w tej sprawie, jednak rządząca koalicja Fidesz-KDNP była temu przeciwna.

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO po rosyjskiej agresji na Ukrainę z 2022 roku. Wnioski obu skandynawskich, neutralnych dotąd państw, zostały złożone w maju tego samego roku. Finowie zostali przyjęci do Sojuszu już w zeszłym roku. kandydaturze Szwecji sprzeciwili się Węgrzy i Turcy.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »