Powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Zawsze jednak możemy otoczyć chorego troską i go pielęgnować. Papież Franciszek przypomina o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za terminalnie chorych. Przywołuje słowa św. Jana Pawła II: „leczyć, gdy to możliwe; otaczać troską zawsze” i wskazuje na znaczenie opieki paliatywnej.
Intencji towarzyszy film przygotowany przez Papieską Światową Sieć Modlitwy przedstawiający chorych w różnych sytuacjach życiowych. Franciszek wskazuje, że gdy mówi się o chorobach terminalnych, często mylone są dwa pojęcia: „nieuleczalny” i „uniemożliwiający świadczenie opieki”. Są to jednak dwa różne terminy.
„Nawet gdy szansa na wyleczenie jest niewielka, każda osoba chora ma prawo do opieki medycznej, psychologicznej, duchowej i ludzkiej. Czasem chorzy nie mogą mówić, a czasami wydaje się nam, że nas nie poznają, lecz kiedy chwycimy ich za rękę, zdajemy sobie sprawę, że są z nami. Powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Ale zawsze możemy chorego otoczyć troską i go pielęgnować” – wskazuje Franciszek. Przytacza słowa św. Jana Pawła II: „leczyć, gdy to możliwe; otaczać troską - zawsze”.
Papież podkreśla, że właśnie tu pojawia się miejsce na opiekę paliatywną, która zapewnia pacjentowi nie tylko pomoc medyczną, ale także ludzkie wsparcie i bliskość. „Rodzina chorego nie może pozostać osamotniona w tym trudnym czasie. Rola bliskich jest kluczowa. Potrzebują oni właściwych środków, aby otoczyć chorego wsparciem fizycznym, duchowym i społecznym. Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim” – zachęca Ojciec Święty w intencji modlitewnej na luty.
Papieskie Wideo Za osoby chore terminalnie – Papieskie Wideo 2 – Luty 2024"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.