Reklama

Schroeder w Radzie Dyrektorów Gazpromu?

Były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może wejść do Rady Dyrektorów (Rady Nadzorczej) Gazpromu - poinformował w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła zbliżone do gazowego koncernu i rządu Rosji.

Reklama

Do końca czerwca na polecenie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z Rady Dyrektorów Gazpromu powinni odejść ministrowie energetyki i rozwoju gospodarczego, Siergiej Szmatko i Elwira Nabiullina, a do końca września stojący na jej czele wicepremier Wiktor Zubkow. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy koncernu odbędzie się 30 czerwca.

Według "Wiedomosti", następcy Zubkowa jeszcze nie znaleziono, natomiast miejsca Szmatki i Nabiullinej mogą zająć dyrektorzy-cudzoziemcy. Jednym z nich - twierdzi gazeta - jest 67-letni Schroeder.

"To idealna kandydatura. Były kanclerz od dawna pracuje nad projektem Nord Stream (Gazociąg Północny) i świetnie orientuje się w sprawach zagranicznych Gazpromu" - cytują "Wiedomosti" jednego ze swoich informatorów.

Dziennik zaznacza, że rząd Władimira Putina jeszcze nie zatwierdził kandydatury Schroedera. Nie uzgodnił jej też z Kremlem.

Schroeder był kanclerzem w latach 1998-2005.

"Wiedomosti" przypominają, że wkrótce po porażce w wyborach parlamentarnych jesienią 2005 roku Schroeder przyjął propozycję Putina i stanął na czele spółki Nord Stream, operatora Gazociągu Północnego, który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączy Rosję z Niemcami. Magistralę tę Gazprom buduje razem z niemieckimi BASF i E.ON, oraz holenderskim Gasunie i francuskim GDF Suez.

Decyzję byłego kanclerza skrytykowało wtedy wielu niemieckich urzędników państwowych i polityków. Schroeder odpowiedział im, że to dla niego sprawa honoru, gdyż udzielał politycznego wsparcia Nord Stream.

Od 2000 roku w Radzie Dyrektorów Gazpromu zasiada już Burckhard Bergmann, były prezes E.ON. Jego kadencja kończy się 30 czerwca.

30 marca, podczas zorganizowanej w Magnitogorsku narady, poświęconej modernizacji gospodarki i poprawie klimatu inwestycyjnego w Rosji, Miedwiediew polecił rządowi, by ten do końca czerwca wymienił wicepremierów i ministrów w radach dyrektorów kontrolowanych przez państwo koncernów na niezależnych dyrektorów.

Zdaniem prezydenta, należy odejść od praktyki, kiedy to członkowie rządu, "odpowiadający za regulacje w konkretnych branżach, zasiadają w radach dyrektorów koncernów, funkcjonujących w warunkach konkurencji".

W radach dyrektorów koncernów i banków z dominującym udziałem kapitału państwowego zasiada większość członków gabinetu Putina, w tym sam premier, który stoi na czele takiego gremium we Wnieszekonombanku (WEB), należącym w 100 proc. do państwa.

Zdaniem rosyjskich mediów, inicjatywa Miedwiediewa uderza jednak głównie w wicepremiera Igora Sieczina, jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Putina i głównego wykonawcę jego polityki energetycznej. Ten były oficer KGB jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji. To w jego rękach skupione są dźwignie zarządzania sektorem naftowym i gazowym. Jest on uważany za przywódcę kremlowskich jastrzębi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GAZ, NIEMCY, PALIWA, ROSJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama