Msza św., krótkie prelekcje studentów i żartobliwe skecze na temat działalności dydaktycznej profesorów złożyły się na dzień studenta teologii w Poznaniu. – Zależało nam na integracji środowiska akademickiego Wydziału Teologicznego UAM i zmobilizowaniu studentów do wzajemnej odpowiedzialności za siebie nawzajem – mówi KAI Anna Mikołajczyk, przewodnicząca samorządu studenckiego.
Studenci i profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu świętowali swój dzień w kaplicy, w auli i w ogrodzie. Porannej Mszy św. przewodniczył bp Marek Jędraszewski.
Biskup profesor, kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego, rozważał tajemnicę osoby ludzkiej i jej związku z Chrystusem. – Zastanawia fakt, że Jan Paweł II zakończył swoją encyklikę "Fides et ratio" wspomnieniem Maryi, której życie było niczym przypowieść, zdolna rzucić światło na życie każdego człowieka – mówił bp Jędraszewski.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, wspominając pełne mocy wołanie Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” przypomniał, że podobnie jak Maryja, każdy student teologii jest wezwany do ofiarowania całego swojego życia, aby Słowo Boże mogło w nim zamieszkać.
Studenci poznańskiego uniwersytetu wygłosili krótkie prelekcje podsumowujące pięcioletnie zmagania teologiczne i próbowali odpowiedzieć na pytanie o sens studiowania teologii. – Celem moich studiów było przede wszystkim szukanie prawdy o Bogu, człowieku i Kościele oraz pokazanie, że świeccy są istotną częścią tej wspólnoty i chcą wnieść swój wkład w budowanie Mistycznego Ciała Chrystusa – mówi Anna Mikołajczyk. Przewodnicząca samorządu studenckiego Wydziału Teologicznego UAM podkreśla, że najważniejsze było dla niej osobowe spotkanie z Chrystusem, które prowadziło ją do otwarcia na drugiego człowieka i wspólnego budowania Kościoła.
– Największy pożytek jest z tych studentów, którzy podejmują trud kształcenia dla osobistego rozwoju – mówił podczas dnia studenta teologii ks. dk. Marcin Budzyński. – Autentyczna fascynacja Bogiem musi uwrażliwiać na człowieka, który zwłaszcza dzisiaj jest zagubiony, a rola teologów polega na tym, aby uzmysłowić współczesnemu człowiekowi, że jego życie ma głębszy sens – podkreśla Mikołajczyk.
Studenci zauważali też niedogodności w studiowaniu teologii. Wśród nich wymieniali brak autentycznej fascynacji i brak perspektyw pracy wewnątrz Kościoła, zastanawiali się też, dlaczego tak obco oni sami traktowali niekiedy profesorów. – Uniwersytet czeka na Wydział Teologiczny – podkreślała w swoim wystąpieniu przewodnicząca samorządu studenckiego zaznaczając, że integracja z poznańskim uniwersytetem nie została jeszcze w pełni ukończona.
Dzień studenta teologii w Poznaniu zakończyła wspólna kolacja przy grillu.ks. dk.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.