Caritas Internationalis: Na Ukrainie udzielono pomocy 3,8 mln osób

Ponad 3,8 miliona osób z Ukrainy otrzymało pomoc od Caritas Ukraina i Caritas-Spes Ukraina - te dane ogłoszono w przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej napaści. Obecnie, jak poinformowano, 40 procent ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej.

Caritas Internationalis, skupiająca organizacje na całym świecie, podkreśliła w wydanym w piątek komunikacie, że po dwóch latach sytuacja humanitarna w zaatakowanym kraju „pogarsza się i nie ulegnie poprawie, jeśli nie skończą się działania zbrojne”.

Obie lokalne organizacje na Ukrainie otrzymują wsparcie od Caritas Internationalis, a 2600 pracowników oraz wolontariuszy niesie pomoc żywnościową, medyczną, psychologiczną i finansową, przekazuje artykuły pierwszej potrzeby, udziela schronienia ludziom bez dachu nad głową.

„Od początku wojny Caritas Ukraina i Caritas-Spes Ukraina wzorowo wykonują swoją pracę otaczając opieką ludzi” - powiedział sekretarz generalny Caritas Internationalis Alistair Dutton.

Według przedstawionych w Watykanie danych obecnie 40 procent ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad 6 milionów osób to uchodźcy.

„Na wschodzie i południu kraju, w tym na obszarach kontrolowanych tymczasowo przez Federację Rosyjską, miliony osób nie mają wody, jedzenia, pomocy medycznej, domu, ochrony i dostępu do innej niezbędnej opieki w odpowiednim wymiarze” - zaznaczono w komunikacie.

Caritas Internationalis podkreśla ponadto: “Przy katastrofalnych konsekwencjach dla tego niegdyś spichlerza Europy, konflikt ten ma też dramatyczne skutki dla środowiska naturalnego. Woda i gleba są zatrute, a eksperci przewidują, że potrzeba będzie ponad 700 lat, by uwolnić to terytorium od min”.

Międzynarodowa organizacja kościelna poinformowała, że przygotowuje plan długoterminowej pomocy mimo trudności i niepewności, jakie powoduje przedłużanie się konfliktu.

“Według ekspertów wojna może trwać dekadę. Musimy być przygotowani na niesienie pomocy w długim terminie, by stawić czoła poważnemu kryzysowi humanitarnemu na Ukrainie, który w ostatecznym rozrachunku uderza w globalną wspólnotę” - oświadczył cytowany w komunikacie dyrektor Caritas-Spes Ukraina ksiądz Wiaczesław Hrynewycz.

Dyrektor Caritas Ukraina Tetiana Stawnycza stwierdziła zaś: „Robimy wszystko, co możliwe, by pomóc potrzebującym, ale tak długo, jak działania zbrojne nie zakończą się, a okupowane terytoria nie zostaną wyzwolone, nie będziemy mogli mówić o prawdziwym ożywieniu”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
wiecej »