7 czerwca spotkanie ws. prezydencji

We wtorek premier Donald Tusk spotka się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie programu polskiej prezydencji - poinformował PAP przewodniczący klubu PO Tomasz Tomczykiewicz, który otrzymał już zaproszenie na spotkanie

Premier Donald Tusk zadeklarował, że intencją rządu jest budowanie "ogólnonarodowego, politycznego porozumienia" wokół polskiej prezydencji i jej głównych zadań.

Zgodnie z przyjętym przez rząd programem prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca, jej cele to: szybki wzrost gospodarczy i wzmocnienie siły politycznej UE. Polska chce to zrealizować, skupiając się na konkretnych priorytetach, takich jak m.in.: silny nowy wieloletni budżet UE po 2013 r., znoszenie barier na rynku wewnętrznym, reforma Wspólnej Polityki Rolnej, stworzenie zrębów zewnętrznej polityki energetycznej UE, Partnerstwo Wschodnie i rozwój unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Odnosząc się w środę do zapowiedzi takiego spotkania rzecznik PiS Adam Hofman deklarował, że jego ugrupowanie jest otwarte na rozmowy. Z kolei w czwartek szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że obawia się, iż "mamy po raz kolejny do czynienia ze sferą propagandy". "Jeśli się przekonamy, że jest inaczej, że to chodzi o rzetelną dyskusję o priorytetach, to oczywiście wtedy sytuacja się zmieni. Ale musimy się najpierw przekonać" - zaznaczył lider PiS na konferencji prasowej w Warszawie.

Kaczyński powiedział też, że cieszy się, iż wśród priorytetów polskiej prezydencji znalazła się kwestia rolnictwa. W jego ocenie, jest to "sukces PiS", które od dawna stawiało ten problem. Z kolei eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski, oceniając że obecny rząd nie ma już szans na uzyskanie wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników, stwierdził, że skuteczną walkę w tej sprawie będzie mógł podjąć dopiero nowy rząd.

Deklarację uczestnictwa w spotkaniu z premierem złożył już szef SLD i klubu Sojuszu Grzegorz Napieralski. W środowej rozmowie z dziennikarzami, powiedział, że konsultacje na temat polskiego przewodnictwa w Radzie UE były jego pomysłem. "Już od dłuższego czasu namawiałem pana premiera, by w tej sprawie odbyła się debata w parlamencie. Jesteśmy jedynym krajem, gdzie premier rządu nie omawiał priorytetów prezydencji w parlamencie" - zaznaczył Napieralski.

Przedstawiciele PSL deklarują, że warto próbować osiągnąć zbieżność stanowisk, a reprezentanci PJN podkreślają, że nie negują konstytucyjnych organów i wobec tego zaproszenie na spotkanie zostanie przyjęte.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »