Napisz do taty

Polscy ojcowie poświęcają dzieciom średnio 40 minut dziennie. Aby podkreślić, jak ważna jest rola taty w wychowywaniu dziecka, senatorowie zorganizowali konkurs, w którym dzieci mają napisać list do swoich ojców.

Konkurs "List do ojca" zorganizowała senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z klubami senatorskimi. Jak mówi przewodniczący komisji Mieczysław Augustyn, jego celem jest zwrócenie uwagi na ważną rolę ojca w rodzinie oraz propagowanie przykładów dobrego ojcostwa.

"Rola ojca się zmienia i staje się coraz ważniejsza" - przekonuje Zbigniew Szaleniec, jeden z senatorów, który zaangażował się w organizację konkursu. Z kolei Piotr Wach podkreśla, że konkurs ma uzewnętrznić tęsknoty i potrzeby, jakie dzieci mają w stosunku do swoich ojców.

Konkurs objął patronatem rzecznik praw dziecka Marek Michalak. "To bardzo dobra akcja, popieram ją i w niej współuczestniczę. Musimy zauważyć rolę taty w wychowywaniu dzieci, podkreślać, że w tym procesie obie strony są równie ważne, żaden z rodziców nie jest lepszy ani gorszy, potrzebna jest równowaga. Ojcowie są dzieciom potrzebni, dobrze, że to zauważamy i że zauważają to sami ojcowie" - podkreśla Michalak. Dodaje, że także po rozwodzie rodziców dziecko potrzebuje taty i mamy. "Prawo pozwala rodzicom się rozstać, ale nie powala rozdzielać dziecka z drugim rodzicem" - przekonuje RPD.

Konkurs jest wzorowany na podobnym, organizowanym przez senatorów amerykańskich. Jest adresowany do uczniów klas piątych szkół podstawowych. W realizację tego projektu zaangażowało się 32 senatorów. Będą oni osobiście oceniać prace uczniów, a laureatów etapu okręgowego zaproszą do Senatu jesienią 2011 r. Laureatów konkursu na etapie ogólnokrajowym wyłoni jury powołane przez przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Nagrody w etapie okręgowym fundują senatorowie - organizatorzy konkursu w swoich okręgach. W etapie ogólnokrajowym konkursu przyznawane będą trzy nagrody główne oraz siedem wyróżnień; nagrody będą miały charakter rzeczowy. Oceniane będą przede wszystkim umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka oraz szczerość i autentyczność pracy.

Badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazały, że polscy ojcowie, jeśli pracują, poświęcają dzieciom 40 minut dziennie, zaś niepracujący - 57 minut.

Jak wynika z badań wykonanych na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w ramach projektu "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn", w większości polskich domów dziećmi opiekują się głównie matki. To przede wszystkim one przygotowują posiłki, ubierają dzieci, chodzą z nimi do lekarza, pomagają w nauce; to matki więcej czasu poświęcają na zabawę i przebywanie z dzieckiem. Natomiast mężczyźni na równi z kobietami angażują się w odprowadzanie i przyprowadzanie dzieci do i ze szkoły lub przedszkola.

W ciągu tygodnia na przygotowanie posiłków dla dzieci kobiety poświęcają 68 minut, natomiast mężczyźni - 16 minut; na zabawę i wspólne zajęcia kobiety przeznaczają ok. 403 minuty, a mężczyźni - niespełna 224 minut; na spacerach z dziećmi kobiety spędzają prawie 141 minut, a mężczyźni - 105 minut.

Jak podkreślono w raporcie Centrum, stała obecność ojca przy dziecku korzystnie wpływa na jego rozwój psychofizyczny i przyspiesza zdobywanie umiejętności społecznych. Największy wpływ na rozwój dziecka rodzice mają w ciągu pierwszych sześciu lat jego życia. W tym czasie ojcowie mogą mieć ogromny wpływ na wypracowanie przez dziecko umiejętności podejmowania decyzji, samodzielności, asertywności i zbudowanie poczucia własnej wartości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
23°C Środa
noc
17°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
23°C Środa
wieczór
wiecej »