W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów "Edukacja z wojskiem". Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz nauka bezpiecznego poruszania się w sieci, a także krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.
W szkołach biorących udział w pilotażu przeprowadzone zostaną trzygodzinne bloki zajęć dostosowanych do wieku i zainteresowań uczniów. Zajęcia będą prowadzić żołnierze w obecności nauczycielek i nauczycieli.
Program "Edukacja z wojskiem", będący wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej, skierowany jest do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży oraz do szkół artystycznych. Przedsięwzięcie nie obejmuje szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.
Do 24 kwietnia MEN prowadziło nabór wniosków do udziały w programie pilotażowym.
Jak przekazał PAP rzecznik prasowy MEN Piotr Otrębski, "zainteresowanie programem pilotażowym +Edukacja z wojskiem+ było bardzo duże". Maksymalną liczbę szkół mogących wziąć udział w nim określono na 3,5 tys. placówek. Było to wspólne uzgodnienie MEN i MON. "Ostatecznie do +Edukacji z wojskiem+ zgłoszono 3016 szkół" - poinformował Otrębski. Jednocześnie zwrócił uwagę na ścisłe ograniczenia liczby szkół, jakie mogły zgłosić samorządy.
Do udziału w przedsięwzięciu jeden samorząd gminy mógł zgłosić jedną szkołę, jeden powiat ziemski - jedną szkołę, miasto na prawach powiatu: liczące do 200 tys. mieszkańców - nie więcej niż 10 szkół (w tym 7 szkół podstawowych i 3 szkoły ponadpodstawowe), od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców - nie więcej niż 13 szkół (9 szkół podstawowych i 4 szkoły ponadpodstawowe), od 500 tys. do jednego miliona mieszkańców - nie więcej niż 15 szkół (10 szkół podstawowych i 5 szkół ponadpodstawowych), powyżej jednego mln mieszkańców - nie więcej niż 30 szkół (20 szkół podstawowych i 10 szkół ponadpodstawowych), samorząd województwa - nie więcej niż jedną szkołę, ministrowie prowadzący szkoły - łącznie nie więcej niż 43 szkoły.
Szkolenia odbywają się w czasie trwania zajęć edukacyjnych. W szkole wyłonionej do udziału w programie są realizowane wyłącznie w jednym oddziale klasowym. W przypadku uczniów niepełnoletnich zgodę na udział w zajęciach muszą wyrazić rodzice, w przypadku uczniów pełnoletnich oni sami.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.