Wiara uzdrowi gospodarkę?

Nawet 100 mln euro zysku może przynieść Hiszpanii Światowy Dzień Młodzieży – informuje Fernando Giménez Barriocanal, dyrektor finansowy spotkania młodych z Benedyktem XVI.

Zaznaczył, że 70 proc. kosztów tegorocznego ŚDM w Madrycie (16-21 sierpień), szacowanych na ok. 50 milionów euro, pokryją sami uczestnicy, reszta pochodzić będzie od sponsorów. Zapewnił przy tym, że choć hiszpański rząd uznał spotkanie Benedykta XVI z młodzieżą świata za „nadzwyczajne wydarzenie interesu publicznego” to jednak hiszpańskiego podatnika nie będzie ono nic kosztować. Natomiast hiszpańska gospodarka dzięki ŚDM może zyskać nawet 100 mln euro.

Dochód ten pochodzić ma m.in. z podatku od towarów i usług VAT, który da hiszpańskiej gospodarce zastrzyk w postaci ok. 25 mln euro. Tym bardziej, że 90 proc. firm obsługujących Światowy Dzień Młodzieży, które wyłonione zostały w publicznych przetargach, to instytucje hiszpańskie.

To o tyle ważna kwestia, że hiszpańska gospodarka znajduje się w poważnym kryzysie. Szacuje się, że hiszpański PKB wzrośnie w 2011 r. tylko o 1,3 proc. Dla porównania prognoza dla Polski to wzrost nawet o 4,1 proc. W pierwszym kwartale br. stopa bezrobocia w Hiszpanii wzrosła do 21,3 proc. To najwyższy wynik w Unii Europejskiej. Na 47 mln obywateli aż 5 mln pozostaje bez pracy. Najliczniejszą grupę bez zatrudnienia stanowią ludzie młodzi. Prawie połowa Hiszpanów do 25 roku życia nie może znaleźć pracy.

Barriocanal poinformował również, że 70 proc. kosztów organizacji ŚDM w Madrycie pokryją sami uczestnicy. Pozostałe 30 proc. pochodzić będzie od sponsorów, firm i osób indywidualnych. „Naszym celem jest zminimalizowanie wydatków, zgromadzenie potrzebnych funduszy i osiągniecie maksymalnych oszczędności” – podkreślił dyrektor finansowy ŚDM w Madrycie. Już prawie 100 firm dołączyło do programu sponsorskiego ŚDM, dostarczają one swoje usługi lub uczestniczą w programie patronackim. Prócz tego niektóre hiszpańskie media oferują swój czas antenowy pomagając w reklamowaniu wydarzenia. Dzięki temu udało się zaoszczędzić ponad 2 mln euro.

W tej chwili organizatorzy starają się zachęcić do rejestracji udziału w ŚDM jak najwięcej młodych osób, zwłaszcza Hiszpanów. Rejestracja jest konieczna m.in. ze względu na Fundusz Solidarnościowy, który pozwala ubogiej młodzieży uczestniczyć w światowym spotkaniu z papieżem. Jak dotąd z Funduszu tego rozdzielono już 780 tys. euro. Organizatorzy liczą, że kwota ta zwiększy się do nawet 2 mln euro.

Z danych na dzień 5 czerwca wynika, że jak dotąd zarejestrowało się ponad 378 tys. uczestników 26. Światowego Dnia Młodzieży. Najliczniejszą grupę stanowią Hiszpanie (ponad 72 tys.) i Włosi (ponad 67 tys.). Liczbę Polaków szacuje się na nieco ponad 12 tys., w tym ponad tysiąc wolontariuszy.

Spotkanie w Madrycie będzie przebiegać pod hasłem „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie – mocni w wierze”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »