Planetarium Centrum Nauki Kopernik otwarte

Planetarium "Niebo Kopernika" otwarto w niedzielę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goście planetarium będą mogli odbyć wirtualną podróż do wybranych planet Układu Słonecznego, zwiedzić Drogę Mleczną czy zobaczyć pokaz nieba świecącego 20 milionami gwiazd.

"Jesteśmy dumni, bo +Niebo Kopernika+ jest najbardziej zaawansowanym technologicznie planetarium na świecie: 20 milionów gwiazd wyświetlanych na kopule, podróże w czasie i przestrzeni na życzenie widzów po Układzie Słonecznym, ale także dalej, aż do granic obserwowanego Wszechświata" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Jak powiedział, w planetarium jak w soczewce skupiają się te cechy nowoczesnej edukacji, które towarzyszą całemu projektowi "Kopernika". "Prezentujemy rzetelną wiedzę, porządkujemy wiedzę o świecie, nie dzielimy nauk, tylko je łączymy" - powiedział Firmhofer.

Podkreślił, że wizyta w planetarium pozwala uświadomić sobie fakt o "ogromnej doniosłości". "Jesteśmy gwiezdnym pyłem, drobiną w niewyobrażalnie wielkim Wszechświecie, a mimo to, możemy go poznawać, odkrywać, rozumieć, a nawet po nim podróżować" - powiedział Firmhofer.

Jak zapewniła kierownik planetarium dr Weronika Śliwa, jest ono miejscem wyjątkowym też dlatego, że dostarcza wielu wrażeń estetycznych. "Sam widok rozgwieżdżonego nieba budzi refleksję, skłania do myśli filozoficznych, a także pokazuje piękno otaczającego nas świata" - powiedziała kierownik "Nieba Kopernika".

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że jeśli mamy konkurować z innymi krajami, to takie Centrum jest bardzo ważne. "Dało impuls zwrócenia się Warszawy ku Wiśle, co było marzeniem Stefana Starzyńskiego" - powiedziała prezydent Warszawy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zaznaczyła, że dzięki Centrum dokonuje się "przewrót kopernikański" w myśleniu o nauce. "Otwarcie planetarium to otwarcie nieba dla wszystkich Polaków" - powiedziała minister nauki. Jak dodała, polscy astronomowie liderują w świecie w odkrywaniu nowych planet i gwiazd, a dzięki planetarium może być ich jeszcze więcej.

"W planetarium możemy dotknąć nauki, z bliska zobaczyć gwiazdy i planety w czasie aktualnym. Jest ono tym miejscem, w którym goście z zagranicy będą widzieć nasz kraj jako nowoczesny" - powiedziała już po pokazie minister Kudrycka.

Planetarium "Niebo Kopernika" jest jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Widzowie będą mogli w nim oglądać pokazy na ekranie sferycznym ekranie o średnicy 16 metrów. Projektor gwiazdowy wyświetli nawet 20 milionów gwiazd, podczas gdy w większości planetariów widocznych jest ich około 100-200 tysięcy. Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie ponad 130 osób.

Każdy seans w planetarium będzie trwał około godziny i złoży się z dwóch części. Pierwszą będzie pokaz "Niebo nad Warszawą", czyli kilkunastominutowa cyfrowa projekcja pokazująca układ gwiazd, który danego dnia można zobaczyć nad miastem. Dzięki zapleczu informatycznemu i nowoczesnemu oprogramowaniu planetarium umożliwi widzom odbywanie podróży w czasie i przestrzeni. Widz może zażyczyć sobie dokąd chce polecieć, np. na którą planetę, a realizator pokazu go tam zaprowadzi.

W drugiej części widzowie zobaczą jeden z filmów edukacyjnych. Na razie będzie można wybrać spośród sześciu propozycji: "Tajemnice nieba Majów"; "Początek ery kosmicznej"; "Dobór naturalny: Darwin i największa z jego tajemnic"; "Ziemia, Księżyc i Słońce"; "Czarne dziury: podróż w nieznane"; "Pod jednym niebem". Ponieważ planetarium dysponuje własnym studiem, wkrótce zaczną w nim powstawać zupełnie nowe filmy i pokazy naukowe.

Planetarium "Niebo Kopernika" będzie dostępne od wtorku do czwartku od 9.30 do 20, a od piątku do niedzieli od 10 do 21.30. Za wejście na pokaz nieba będzie trzeba kupić jednak oddzielny bilet. Bilet normalny kosztuje 18 złotych, rodzinny dla czterech osób 47 złotych. Obejrzenie seansu wieczornego w piątki, soboty i niedziele to koszt 25 złotych.

Druga część otwarcia planetarium odbędzie się w niedzielny wieczór. Osoby, które wcześniej zarejestrowały się do udziału w uroczystości wysłuchają koncertu Urszuli Dudziak pod tytułem "Niebo dźwięków" i zobaczą specjalną iluminację na budynku planetarium. Sześciu miłośników astronomii opowie o swojej pasji podczas prezentacji multimedialnej "Moje Niebo".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Sobota
rano
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
wiecej »