Wielu z nas bardzo ceni sobie modlitwę różańcową. Niektórzy korzystają z tradycyjnego różańca, który wyjmują z kieszeni lub torebki tylko na czas rozmowy z Bogiem. Wiele modeli powstało jednak z myślą o noszeniu na co dzień jako ozdoba. To piękne świadectwo i wyraz identyfikacji z wiarą chrześcijańską. Jaka jest historia różańca i co najlepiej wybrać dla siebie lub w prezencie dla bliskiej osoby?
Chociaż dzisiejszą formę różańca znamy dzięki św. Dominikowi, to już wcześniej modlono się w podobny sposób, np. poprzez powtórzenia Ojcze nasz. W 1571 r. Pius V ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej 7 października. Różaniec pozwala na pogłębienie relacji z Maryją oraz rozważanie poszczególnych tajemnic z życia Jezusa. Sama forma modlitwy ma charakter uspokajający, wyciszający i wspomagający medytację. Przez wielu katolików różaniec traktowany jest jako potężne narzędzie do obrony przed złem i szatanem.
Mamy wiele form różańców, od tradycyjnych po różańce na rękę, albo palec w formie tzw. "dziesiątki" - ilości paciorków odpowiadającej jednej tajemnicy. Różaniec może być zatem nie tylko narzędziem modlitwy, ale również przybierać formę biżuterii. To świetny element stylizacji podkreślający wyznawane przez Ciebie wartości. Ponadto będziesz go mieć zawsze przy sobie, dzięki czemu będziesz mogła modlić się gdzie tylko zechcesz. Niektóre modele są typowo damskie, ale są też inne, odpowiednie dla mężczyzn. Różańce biżuteryjne dzielimy zatem na:
Różaniec w formie bransoletki bardzo często wykonany jest z koralików nawleczonych na elastyczną żyłkę - taką bransoletkę łatwo jest założyć oraz ściągnąć, ponieważ nie posiada zapięcia. Można wybrać różaniec wykonany z kamieni naturalnych, np. z barwionego agatu czy jaspisu cesarskiego, albo z kamienia syntetycznego - ciemnej Nocy Kairu czy Piasku Pustyni. Oczywiście dostępne są też modele z paciorkami ze srebra, złota czy stali szlachetnej, choć te ostatnie częściej obecne są w postaci różańca na łańcuszku. Istnieją również modele zawierające wszystkie 50 zdrowasiek, zazwyczaj nawiniętych na spiralną sprężynę. To ułatwienie dla osób, które wolą mieć przy sobie cały różaniec, ponieważ niestety, ale minusem poprzednich jest przymus pamiętania którą z kolei tajemnicę różańca się odmawia, więc łatwo się pomylić w trakcie. Nie będzie takiego problemu, jeśli chcemy pomodlić się wyłącznie jedną z nich.
To wyjątkowa ozdoba dla każdego katolika oraz katoliczki. Co ciekawe, są modele z pełną liczbą paciorków, ale także nieco bardziej nowoczesne, w postaci dziesięciu wraz z krzyżykiem. Różaniec na szyję jest wygodny, może być przydatny szczególnie osobom, które nie mogą lub nie chcą nosić nic na rękach ze względu na możliwość zniszczenia lub zabrudzenia biżuterii. Takie modele pięknie zaznaczają kontury twarzy i podkreślają stylizacje - zarówno te codzienne, jak i bardziej odświętne.
Popularne wśród katolików jest również noszenie różańca-obrączki na palec. Ten typ bardzo często wykonuje się ze srebra lub złota. Oczywiście taki pierścień może być ozdobiony również kamieniami szlachetnymi. Wybierając go trzeba jednak zawsze znać rozmiar palca, by dobrać odpowiednią wielkość. Pierścienie różańcowe stały się szczególnie modne na początku lat 2000, ale pierwsze wzmianki o nich datuje się już w średniowieczu.
Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę P.H. Jakóbczak
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Biskupi proszą o odmawianie suplikacji. Caritas gliwicka ogłosiła zbiórkę dla powodzian.
Zarządzenie dotyczy mieszkańców z niektórych rejonów Kuźni Raciborskiej, Rud i Rudy Kozielskiej.
Dla zlewni rzek na południu Polski aktualne pozostają ostrzeżenia hydro trzeciego stopnia.
Uważa były piłkarz ręczny, który od lat prowadził zajęcia dla najmłodszych.
Odra utrzymuje się w korycie, nie przelała się przez wały - informują urzędnicy.
Burmistrz Miasta i Gminy Wleń w nocy poinformował, że woda przelała się przez wały.