Po raz szósty jest obchodzony w Polsce dzień papieża Benedykta XVI, którego rocznica święceń kapłańskich przypada dziś, w uroczystość świętych Piotra i Pawła. W tym roku jest to już 60. rocznica.
W Warszawie centralne uroczystości odbędą się w bazylice św. Krzyża, gdzie o godz. 16.30 polscy biskupi odprawią pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore koncelebrowaną Mszę św. w intencji papieża.
Przypadająca 29 czerwca uroczystość świętych Piotra i Pawła tradycyjnie w Kościele powszechnym jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem. W Polsce świętopietrze zbierają księża proboszczowie w parafiach, przekazują je do kurii diecezjalnych, a biskupi do nuncjatury apostolskiej, skąd pieniądze wysyłane są do Watykanu.
Można też wspierać działalność charytatywną Stolicy Apostolskiej wpłacając w dowolnym terminie pieniądze na poczcie na rachunek bieżący Stolicy Apostolskiej, bądź dokonać przelewu na jej konto w UniCredit Banca. Ich numery są dostępne na stronie www.vatican.va.
Świętopietrze wprowadzili po raz pierwszy u siebie w VIII w. nawróceni Anglicy pod nazwą „Denarius Sancti Petri”.
W Polsce uroczystość św. Piotra i Pawła to także święto patronalne Poznania i katedry poznańskiej oraz diecezji gliwickiej.
O obchodach dnia papieża Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu 2005 r.
Ks. Joseph Ratzinger został wyświęcony na kapłana wraz ze swym bratem 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze przez ówczesnego arcybiskupa monachijskiego, kard. Michaela von Faulhabera. Dziś w Watykanie będą razem świętować rocznicę święceń.
W związku z papieskim jubileuszem Mennica Watykańska wyda specjalną monetę srebrną o nominale 10 euro.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.