Jakie główne wyzwania stoją przed Polską w czasie prezydencji? Czy i jaką rolę powinien odegrać Kościół katolicki, Kościoły chrześcijańskie i wyznawcy innych religii w czasie prezydencji? – na te i inne pytania odpowiadają polscy europosłowie.
Jakie inicjatywy Kościół w Polsce powinien wspierać w sposób szczególny?
Joanna Skrzydlewska (PO): Jak pokazuje kalendarz spotkań planowanych w trakcie polskiej prezydencji, zakres poruszanych podczas nich problemów będzie naprawdę bardzo rozległy. Będą to na przykład kwestie gospodarcze, Partnerstwa Wschodniego, wymiaru sprawiedliwości, zdrowia, czy też społeczne. Dlatego wydaje mi się, że ocena tego, które z zagadnień i inicjatyw będą szczególnie wspierane przez Kościół w Polsce należy tylko i wyłącznie do jego zwierzchników.
Ryszard Czarnecki (PiS): Wszelkie inicjatywy prorodzinne, pronatalistyczne odwołujące się do chrześcijańskiego dziedzictwa Europy i Narodu Polskiego zasługują na wsparcie Kościoła Katolickiego i innych kościołów. Nawet, jeśli owe chrześcijańskie tradycje i chrześcijańskie dziedzictwo nie były na tyle ważne dla polityków europejskich, aby je wpisać do preambuły Traktatu Lizbońskiego. Na pewno Kościół nie powinien dać się wykorzystywać jako swoisty parawan czy „przyzwoitka” dla propagandowych działań władz RP. Nieszczęsny system józefiński, w cesarsko-królewskiej Austrii jest najbardziej dobitnym przykładem, jak fatalne są konsekwencje, gdy Kościół Katolicki staje się częścią systemu władzy.
Konrad Szymański (PiS): Kościół nie ma powodów, by wspierać wprost inicjatywy polityczne. Ważne jest, by umiejętnie przypominać, że rola Polski w Unii Europejskiej nie polega na przytakiwaniu tym, którzy mają dzisiaj głos w UE, ale także na sprzeciwie wobec tego, co pcha UE na bezdroża. W tym kontekście ważna jest tradycyjna rodzina oraz solidarność z prześladowanymi bez względu na polityczny, czy kulturowy kontekst.
Tadeusz Cymański (PiS): Z uwagi, że Polska jest w czołówce bądź liderem wielu statystyk i rankingów dotyczących rozwarstwienia społecznego i kontrastów, Kościół w ramach swojej nauki społecznej powinien zabierać donośny głos w obronie najsłabszych. Ponadto z uwagi na dramatyczną sytuacje demograficzną potrzebne jest wyraźne wsparcie Kościoła dla rodzin mających i spodziewających się dzieci. Konkretne wsparcie dzietności i promocja macierzyństwa to wielkie wyzwanie chwili obecnej nie tylko dla rządzących, ale i organizacji kościelnych. Kościół powinien wspierać wszelkie prorodzinne inicjatywy ustawodawcze.
Jan Olbrycht (PO): Inicjatywy związane z przeciwdziałaniem prześladowaniu chrześcijan na świecie oraz inne europejskie akcje na rzecz osób potrzebujących i spraw społecznych.
Paweł Kowal (PJN): Prezydencja nie daje wielu możliwości instytucjonalnego występowania w imieniu Kościoła, jednak ze względu na znaczenie Kościoła w Polsce, myślę, że pojawi się oczekiwanie na głos chrześcijan w rozmaitych debatach i kwestiach.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.