W wyniku próby ucieczki z więzienia Makala w Kinszasie, stolicy DR Konga, w poniedziałek zginęło co najmniej 129 osób, w większości w panice.
Znaleziono także 59 rannych osób i kilka przypadków zgwałcenia kobiet, poinformował kongijski minister spraw wewnętrznych Jacquemin Shabani na platformie społecznościowej X.
Makala to największe więzienie w Kongu, mogące pomieścić 1500 osób, lecz przetrzymuje się tam ponad 12 000 więźniów, z których większość oczekuje na proces.
W placówce odnotowano wcześniejsze ucieczki z więzienia, m.in. w 2017 r., kiedy w wyniku ataku sekty religijnej uwolniono dziesiątki osób.
Według mieszkańców strzelanina w więzieniu rozpoczęła się około północy z niedzieli na poniedziałek.
Filmy, które wydawały się pochodzić z więzienia, pokazywały ciała leżące na ziemi, wiele z nich z widocznymi obrażeniami. Na innym filmie widać, jak więźniowie wnoszą do pojazdu osoby, które wyglądały na martwe.
Próbę ucieczki zaplanowali z wnętrza więzienia więźniowie z jednego ze skrzydeł – powiedział lokalnemu radiu Top Congo FM wiceminister sprawiedliwości Mbemba Kabuya.
Więzienie Makala, podobnie jak inne więzienia w Kongo, jest tak przeludnione, że ludzie często umierają z głodu, twierdzą aktywiści. W ramach działań mających na celu odciążenie więzień w tym roku zwolniono dziesiątki więźniów.
Minister sprawiedliwości Constant Mutamba nazwał atak „zamierzonym aktem sabotażu” i dodał, że ci, którzy „podżegali do tych aktów sabotażu… otrzymają surową reakcję”.
Ogłosił także zakaz przenoszenia więźniów z więzienia i powiedział, że władze zbudują nowe więzienie, między innymi podejmując wysiłki mające na celu zmniejszenie przeludnienia.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.