Indie i Nepal zwalczają coraz skutecznej handel ludźmi – wynika z raportu amerykańskiego departamentu stanu.
Jednocześnie jednak w obu krajach problem ten jest wciąż daleki od rozwiązania. Co roku tylko w Indiach bez śladu ginie 70 tys. kobiet i dzieci, w większości przypadków padają ofiarą handlarzy żywym towarem. Na całym świecie, co roku ofiarami handlu ludźmi pada ponad 12 mln osób. W 2009 r. wyroki sądowe zapadły tylko w 4.166 sprawach dotyczących tego haniebnego procederu. W amerykańskim raporcie oceniano kraje zagrożone handlem ludźmi zarówno pod względem liczby ofiar, jak i działań władz na rzecz zwalczania tego problemu.
W Indiach i Nepalu Kościół katolicki bierze aktywny udział w zapobieganiu temu groźnemu zjawisku. Na przykład w trzech zachodnich stanach Indii – Gudżaracie, Maharasztrze i Goa – diecezjalne organizacje społeczne, wspólnie ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i samorządami lokalnymi, przeprowadzały specjalne szkolenia. W ich trakcie uświadamiano uczestnikom zagrożenia płynące ze strony handlarzy ludźmi. W ramach tego projektu przeszkolono w 15 diecezjach 4 tys. osób, w tym również nauczycieli. Także w Kalkucie siostry z kilku zgromadzeń zakonnych włączyły się w obronę kobiet i dzieci przed handlarzami ludźmi.
Mimo poprawy sytuacji – sygnalizowanej przez amerykański raport – Kościół katolicki w Indiach i Nepalu nadal zwraca uwagę na problem handlu kobietami pomiędzy tymi dwoma krajami. Bp Antony Sharma z Katmandu wyjaśnia: „W rezultacie bardzo wiele młodych dziewcząt z Nepalu jest sprzedawanych do Indii w celu uprawiania prostytucji”. Z indyjskich danych wynika, że ponad 200 tys. nepalskich dziewcząt – część poniżej 14. roku życia – uprawia prostytucję w wielkich indyjskich miastach. Powodem jest najczęściej bieda, która powoduje, że są one sprzedawane przez rodziny gangom handlującym ludźmi.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.