19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Podsumowanie Synodu o synodalności oraz zbiórki Caritas Polska dla powodzian - to główne tematy dwudniowego 399. Zebrania Plenarnego KEP, które rozpocznie się w poniedziałek na Jasnej Górze. Bezpośrednio po zakończeniu obrad biskupi spotkają się z przedstawicielami osób molestowanych seksualnie w Kościele.
Jak poinformował w komunikacie sekretarz generalny Episkopatu bp Marek Marczak wiodącym tematem Zebrania Plenarnego KEP będzie podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024.
Kolejnym zagadnieniem, które biskupi podejmą w trakcie obrad, będzie podsumowanie zbiórki, którą Caritas Polska przeprowadził w parafiach na rzecz powodzian. "W efekcie zbiórek pieniężnych przeprowadzonych w polskich parafiach w niedzielę 22 września br. oraz indywidualnych wpłat, Caritas Polska zebrał 75 mln złotych na pomoc dla powodzian. Środki te są wykorzystywane w długofalowym programie pomocy dla ofiar powodzi" - przypomniał bp Marczak.
Biskupi podejmą także refleksję nad dokumentem Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.
Po zakończeniu obrad, 19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w Sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje, które potrwają do 22 listopada.
Bp Marczak poinformował, że bezpośrednio po zakończeniu obrad biskupi spotkają się z przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. Będzie to spotkanie zamknięte.
Spotkanie biskupów z osobami skrzywdzonymi jest pokłosiem listu, który w czerwcu br. skierowało do Rady Stałej Episkopatu Polski 46 osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Wśród zgłoszonych w liście postulatów znalazło się m.in. zawieszenie abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań.
Skrzywdzeni postulowali także wystosowanie w imieniu Konferencji Episkopatu Polski listu do Stolicy Apostolskiej w celu poparcia idei zmian w prawie kanonicznym (m.in. nadania pokrzywdzonym statusu strony). Oczekują również "określenia dokładnego terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 roku" oraz "wprowadzenia ogólnopolskiej listy dobrych i złych praktyk dotyczących tych aspektów kontaktu ze skrzywdzonymi, których nie obejmuje prawo kanoniczne".
Wskazali również na potrzebę powołania darzonego przez nich zaufaniem rzecznika praw osób skrzywdzonych w Kościele, uzupełnienia wytycznych KEP o obowiązek docierania przez biskupów do osób pokrzywdzonych, o których dowiadują się z mediów oraz zaangażowania w każdej diecezji przynajmniej jednej kobiety w system pomocy osobom pokrzywdzonym.
Biskupi odpowiedzieli pokrzywdzonym i zaprosili ich delegację na spotkanie. Zaproponowali, by odbyło się ono 19 listopada 2024 r. o godz. 16 na Jasnej Górze.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.