Prokurator generalny Litwy Darius Valys zwrócił się do unijnej organizacji Eurojust z wnioskiem o wyjaśnienie przyczyn zwolnienia w Wiedniu b. oficera sowieckiego KGB, ściganego przez Wilno na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.
"Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego została zwolniona osoba, wobec której należało zastosować procedurę ekstradycji" - czytamy we wtorkowym komunikacie prasowym litewskiego prokuratora generalnego.
W czwartek w Austrii został zatrzymany i po niecałych 24 godzinach zwolniony b. oficer KGB Michaił Gołowatow, który 13 stycznia 1991 roku kierował sowieckim oddziałem Alfa prowadzącym szturm na wieżę telewizyjną w Wilnie.
W nocy 13 stycznia, w Wilnie od kul i pod gąsienicami czołgów stacjonujących tam wojsk radzieckich zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Tej nocy tysiące bezbronnych ludzi zebrały się przy strategicznych obiektach: przy Sejmie, budynku Litewskiego Radia i Telewizji i wieży telewizyjnej, by nie dopuścić do zajęcia ich przez siły sowieckie. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy.
Austriackie ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że wystawiony przez Wilno nakaz aresztowania był niejasny.
Jednak w komunikacie prasowym prokuratora generalnego napisano, że "litewscy prokuratorzy pracowali bardzo operatywnie i austriaccy urzędnicy otrzymali wszelkie informacje w ciągu kilku godzin".
Litwa jest oburzona działaniem Austrii. MSZ Litwy wystosowało w poniedziałek notę do austriackich władz i wezwało też litewskiego ambasadora w Wiedniu na konsultacje do kraju.
Goszczący w wtorek w Wilnie prezydent Łotwy Andris Berzins poinformował, że Łotwa również wystosowała notę do Austrii w sprawie zwolnienia Gołowatowa.
"Łotwa bardzo dobrze rozumie tę sytuację. Osobiście popieram stanowisko Litwy w tej kwestii" - powiedział prezydent Łotwy na konferencji prasowej w Wilnie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.