„Głos umiarkowania spotkał się z głosem pokoju, sprawiedliwości, wiary i rozsądku” – tak abp Murphy Pakiam komentuje spotkanie premiera Malezji z Benedyktem XVI.
Katolicki arcybiskup stolicy tego kraju uczestniczył w poniedziałkowej audiencji, w czasie której zapowiedziano nawiązanie stosunków dyplomatycznych między obu stronami. Abp Pakiam jest zarazem jednym z najważniejszych mediatorów, którzy doprowadzili do tego historycznego porozumienia między Malezją a Stolicą Apostolską.
„Kościół patrzy z nadzieją w przyszłość, biorąc pod uwagę fakt, że relacje z instytucjami państwowymi uległy w Malezji pewnej poprawie” – uważa arcybiskup Kuala Lumpur. Przypomina, że wśród najważniejszych żądań, jakie chrześcijanie wysunęli pod adresem rządu, znalazło się ustanowienie ministra dla niemuzułmanów oraz ponowne przejęcie przez nich kontroli nad katolickimi szkołami, które władze znacjonalizowały. Podkreśla zarazem, że kwestiami trudnymi w dwustronnych relacjach wciąż pozostają islamskie sądy, brak poszanowania wolności religijnej oraz wciąż silne prądy islamskiego integryzmu. Nadzieję budzi fakt, że premier Najib Bin Abdul Razak, który sam jest muzułmaninem, zaproponował utworzenie „Globalnego ruchu umiarkowanych muzułmanów”, tak by to ich głos stał się w państwie decydujący.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.