Popłyną ku czci Powstania Warszawskiego

Trzy spływy kajakowe pod hasłem "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione" na trasie z Wawra na Tarchomin, szlakiem miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim, zostaną zorganizowane w stolicy w dniach 30 lipca-1 sierpnia dla uczczenia 67. rocznicy rozpoczęcia zrywu.

Kajakowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną w tym roku zorganizowane przez Fundację AVE już po raz szósty. Uczestnicy trzech spływów, które odbędą się 30 i 31 lipca oraz 1 sierpnia na trasie ze stołecznego Wawra na Tarchomin będą mieli szansę spotkać się z powstańcami, wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych na wiślanych plażach, wyścigu o Kotwicę 1944 roku oraz paradzie kajaków w godzinie "W".

"Spływy kajakowe to taki nasz pomysł na włączenie Wisły do powstańczych obchodów. Pragniemy przypomnieć o ważnej roli rzeki podczas zrywu, przede wszystkim jako tej linii dramatycznego podziału - kiedy stojąca po prawej stronie Armia Czerwona czekała aż Powstanie po lewej stronie się wykrwawi. W Wiśle zginęło wówczas wielu mieszkańców nie tylko Pragi, którzy płynęli na pomoc walczącym. Podczas zrywu również powstańcy otrzymywali rozkaz pokonania rzeki wpław, by prosić czerwonoarmistów o wsparcie w walce. Poprzez te spływy pragniemy uczcić pamięć tych, którzy zginęli wówczas podczas przepraw przez Wisłę" - opowiadał PAP prezes Fundacji AVE Bartłomiej Włodkowski.

Jak zaznaczył, taka forma uczczenia rocznicy Powstania spotkała się z ciepłym przyjęciem zwłaszcza osób młodych, które pozytywnie oceniają połączenie sportu z przybliżaniem wiedzy historycznej. "Aby sprostać dużemu zainteresowaniu naszym przedsięwzięciem w tym roku zdecydowaliśmy się na organizację aż trzech spływów. W ubiegłym roku chęć udziału w spływie wyraziło bowiem ponad 500 osób, z których najmłodszy miał trzy, a najstarszy 92 lata. Program każdego dnia spływu jest taki sam. Spotykamy się w południe w przystani WKW w Wawrze, gdzie pod koniec powstania uczestnicy walk przeprawiali się na prawą stronę rzeki. W tym miejscu zorganizowane będzie także spotkanie z powstańcem" - zachęcał Włodkowski.

Następnie uczestnicy imprezy popłyną na plażę pod mostem Poniatowskiego, gdzie będą mieli możliwość wysłuchania wspomnień kolejnych powstańców i wspólnie wykonać utwory z tego okresu. "O godzinie +W+ zorganizujemy na wysokości Starówki paradę kajakową z transparentami +Pamiętamy+, zniczami oraz biało-czerwonymi kwiatami, które będą rzucane na wodę. Następnie pomiędzy mostami Gdańskim a Grota-Roweckiego odbędzie się wyścig o kotwicę Powstania 1944 roku. Całość zakończy się ok. 18.30 na Tarchominie na wysokości ul. Mehoffera w miejscu, gdzie 67 lat temu partyzanci z okolic Choszczówki przeprawiali się do lasów Kampinosu. Później odbędzie się wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu i powstańcze ognisko" - mówił prezes Fundacji AVE.

W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich. Wyprawy zabezpieczać będą doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizację imprezy zaangażują się także wolontariusze z klubu kajakowego Fundacji AVE. Z uwagi na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia ratowniczego i logistycznego organizatorzy proszą zainteresowanych udziałem w spływach o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.splywajznami.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
13°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
16°C Poniedziałek
dzień
17°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »