Po zeszłorocznych przypadkach bankructw biur podróży "Gość" przygląda się ich kondycji. Według ekspertów nastąpiła poprawa pod względem elastyczności oferty, jednak spora część branży boryka się z problemami finansowymi. „Gość” radzi na co zwrócić uwagę podpisując umowę z biurem podroży.
Sumienie polityka [ks. Piotr Studnicki]
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, dr Hanna Suchocka, w rozmowie z ks. Piotrem Studnickim, opowiada o pracy w Watykanie. „Pośrednicząc jako ambasador w relacjach watykańsko-polskich, staram się wyważać racje rządu, które reprezentuję, i wartości głoszone przez Stolicę Apostolską, które są też moimi osobistymi” – odpowiada Suchocka na pytanie o wpływie wiary na jej sposób uprawiania dyplomacji. Rozmowa dotyczy również zasad, którymi powinien kierować się katolik będący politykiem, także w odniesieniu do projektu całkowitej ochrony życia. Suchocka stwierdza, że gdyby była w parlamencie, złożyłaby swój podpis pod takim projektem i dopowiada: „Uważam, że dla katolika w polityce to nakaz sumienia”.
Twierdza Maryi [Andrzej Grajewski]
W ramach wakacyjnego cyklu „Bliskie Kresy” reporterzy „Gościa Niedzielnego” udali się do Berdyczowa. Znajduje się tam karmelitańskie sanktuarium, które odradza się materialnie i duchowo. Na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Szkaplerznej przybywają do Berdyczowa grupy pielgrzymkowe z różnych części Ukrainy. W obchodach uczestniczą nie tylko katolicy, a pieśni śpiewane są po ukraińsku, polsku i rosyjsku. „Narodowość w tym kontekście nie jest jednak ważna” – stwierdza Andrzej Grajewski – „Ważne jest duchowe przeżycie i ofiara z własnego zmęczenia zaniesiona do maryjnego sanktuarium”. Sanktuarium w Berdyczowie ma za sobą burzliwą historię, o której opowiada o. Benedykt Krok, kustosz sanktuarium.
Takie zwyczajne objawienie [Agata Puścikowska]
W tym roku mija 150. rocznica objawień Matki Bożej na Wiktorówkach. Agata Puścikowska odwiedza to miejsce: „Strzałka w górę, że na Rusinową Polanę 10 minut marszu. W połowie drogi maleńka drewniana kapliczka. – To tu – informuje lakonicznie, po góralsku, przewodnik Andrzej. Rozwijając: w tym oto miejscu, w roku 1860, pasterce Marysi Murzańskiej objawiła się Matka Boża”. Poniżej powstało sanktuarium, którym opiekują się ojcowie dominikanie. Służą przybywającym tu licznie pielgrzymom i są świadkami „zwyczajnych” cudów Matki Jaworzyńskiej.
Jeszcze zatańczę [Barbara Gruszka-Zych]
Magda Kulus jest wzorem dla postaci pojawiającej się w książce Moniki Szwai. O jej życiu reżyser Radek Kazimierczak nakręcił film. Magda Kulus to nie gwiazda czy choćby polityk. To 28-letnia autorka bloga i książki, która ukaże się na dniach. Robi doktorat z polonistyki, obsługuje gabinet prezydenta Tychów – Andrzeja Dziuby i prowadzi Stowarzyszenie Osób Chorujących na Rdzeniowy Zanik Mięśni. Sama od dziecka cierpi na tę chorobę. „Wstaje około szóstej, bo praca zaczyna się o 7.45. Budzi ją dźwięk komórki z fragmentem kreskówki Madagaskar: »Wstajemy, wstajemy, szkoda takiego dnia (…) wyginam śmiało ciało, dla mnie to mało…«”. Wózek inwalidzki nie stał się dla niej wyrokiem, choć wiele utrudnia.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.