Po zeszłorocznych przypadkach bankructw biur podróży "Gość" przygląda się ich kondycji. Według ekspertów nastąpiła poprawa pod względem elastyczności oferty, jednak spora część branży boryka się z problemami finansowymi. „Gość” radzi na co zwrócić uwagę podpisując umowę z biurem podroży.
Sumienie polityka [ks. Piotr Studnicki]
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, dr Hanna Suchocka, w rozmowie z ks. Piotrem Studnickim, opowiada o pracy w Watykanie. „Pośrednicząc jako ambasador w relacjach watykańsko-polskich, staram się wyważać racje rządu, które reprezentuję, i wartości głoszone przez Stolicę Apostolską, które są też moimi osobistymi” – odpowiada Suchocka na pytanie o wpływie wiary na jej sposób uprawiania dyplomacji. Rozmowa dotyczy również zasad, którymi powinien kierować się katolik będący politykiem, także w odniesieniu do projektu całkowitej ochrony życia. Suchocka stwierdza, że gdyby była w parlamencie, złożyłaby swój podpis pod takim projektem i dopowiada: „Uważam, że dla katolika w polityce to nakaz sumienia”.
Twierdza Maryi [Andrzej Grajewski]
W ramach wakacyjnego cyklu „Bliskie Kresy” reporterzy „Gościa Niedzielnego” udali się do Berdyczowa. Znajduje się tam karmelitańskie sanktuarium, które odradza się materialnie i duchowo. Na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Szkaplerznej przybywają do Berdyczowa grupy pielgrzymkowe z różnych części Ukrainy. W obchodach uczestniczą nie tylko katolicy, a pieśni śpiewane są po ukraińsku, polsku i rosyjsku. „Narodowość w tym kontekście nie jest jednak ważna” – stwierdza Andrzej Grajewski – „Ważne jest duchowe przeżycie i ofiara z własnego zmęczenia zaniesiona do maryjnego sanktuarium”. Sanktuarium w Berdyczowie ma za sobą burzliwą historię, o której opowiada o. Benedykt Krok, kustosz sanktuarium.
Takie zwyczajne objawienie [Agata Puścikowska]
W tym roku mija 150. rocznica objawień Matki Bożej na Wiktorówkach. Agata Puścikowska odwiedza to miejsce: „Strzałka w górę, że na Rusinową Polanę 10 minut marszu. W połowie drogi maleńka drewniana kapliczka. – To tu – informuje lakonicznie, po góralsku, przewodnik Andrzej. Rozwijając: w tym oto miejscu, w roku 1860, pasterce Marysi Murzańskiej objawiła się Matka Boża”. Poniżej powstało sanktuarium, którym opiekują się ojcowie dominikanie. Służą przybywającym tu licznie pielgrzymom i są świadkami „zwyczajnych” cudów Matki Jaworzyńskiej.
Jeszcze zatańczę [Barbara Gruszka-Zych]
Magda Kulus jest wzorem dla postaci pojawiającej się w książce Moniki Szwai. O jej życiu reżyser Radek Kazimierczak nakręcił film. Magda Kulus to nie gwiazda czy choćby polityk. To 28-letnia autorka bloga i książki, która ukaże się na dniach. Robi doktorat z polonistyki, obsługuje gabinet prezydenta Tychów – Andrzeja Dziuby i prowadzi Stowarzyszenie Osób Chorujących na Rdzeniowy Zanik Mięśni. Sama od dziecka cierpi na tę chorobę. „Wstaje około szóstej, bo praca zaczyna się o 7.45. Budzi ją dźwięk komórki z fragmentem kreskówki Madagaskar: »Wstajemy, wstajemy, szkoda takiego dnia (…) wyginam śmiało ciało, dla mnie to mało…«”. Wózek inwalidzki nie stał się dla niej wyrokiem, choć wiele utrudnia.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.