Występami m.in. na wiślańskim placu Bogumiła Hoffa i w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, na estradzie Skalite w Szczyrku oraz na żywieckim Rynku rozpoczął się w sobotę 48. Tydzień Kultury Beskidzkiej.
To jedna z najstarszych i największych w kraju i w Europie imprez folklorystycznych. Na pięciu estradach głównych i kilku mniejszych w dziewięciu miejscowościach wystąpi w tym roku ponad sto zespołów muzycznych, grup śpiewaczych i solistów z Polski i zagranicy - razem prawie cztery tysiące artystów.
Jak zaznaczają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, festiwal jest niecodzienną formą spotkania z bogactwem i różnorodnością folkloru górali polskich. Jego głównym celem jest upowszechnianie bogactwa kulturalnego i wyróżnienie muzyków i zespołów kultywujących obrzędy i kulturę ludową.
Część koncertów ma charakter konkursowy. W Żywcu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Na scenie zaprezentowanych zostanie ponad dwadzieścia programów konkursowych zespołów nie tylko z Żywiecczyzny, ale i z Podhala, Beskidu Śląskiego, Zaolzia. Nagrodą główną festiwalu jest Złote Żywieckie Serce.
Zespoły muzyczne z zagranicy ubiegać się będą o Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Celem tej imprezy jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata, np. śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. W tym roku w wiślańskim amfiteatrze zaprezentują się trzy zespoły polskie oraz piętnaście z zagranicy, m.in. z Indonezji, Jordanii, Turcji, Tajwanu, Kolumbii, Meksyku, Rumunii i Turcji.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to również program imprez towarzyszących. W każdym z miast odbywać się będą nie tylko koncerty muzyczne, korowody zespołów, ale także m.in. wystawy, kiermasze oraz targi sztuki i rzemiosła ludowego, przeglądy instrumentalistów, czy choćby rajdy turystyczne i biegi - m.in. Bieg o Złote Kierpce w Szczyrku i bieg przełajowy "O dzbanek mleka" w czeskim Jabłonkowie.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. W ubiegłym roku wszystkie koncerty Tygodnia obejrzało łącznie ok. 250 tys. widzów.
Jego tegoroczna edycja potrwa do 7 sierpnia. Imprezy będą odbywały się na scenach w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Ujsołach, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim, Jabłonkowie i Istebnej. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. Tydzień Kultury Beskidzkiej otrzymał dofinansowanie m.in. z resortu kultury i budżetu woj. śląskiego.(PAP)
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.