Bo sprzeciwiał się władzy. Żaden stosujący sądowe represje nie został pozbawiony prawa do emerytury.
Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła w piątek do premiera Donalda Tuska o przyznanie sędziemu z PRL więzionemu w stanie wojennym Hubertowi Błaszczykowi emerytury specjalnej w wysokości uposażenia sędziego w stanie spoczynku. Jak wskazała naprawiłoby to historyczną niesprawiedliwość.
W piątkowej uchwale KRS podkreślono, że "żaden z kilkuset sędziów stosujących represje sądowe w czasie stanu wojennego i okresie bezpośrednio po nim następującym nie został pozbawiony prawa do uposażenia sędziowskiego w stanie spoczynku". "W przeciwieństwie do nich Hubert Andrzej Błaszczyk, represjonowany za walkę o wolność i prawa człowieka, pozostaje pozbawiony tego prawa" - wskazano.
Jak czytamy w "Encyklopedii Solidarności" Hubert Błaszczyk, urodził się w 1952 r. w Golczewie koło Kamienia Pomorskiego. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W momencie wprowadzenia stanu wojennego był sędzią, przewodniczącym Wydziału Cywilnego i wiceprezesem Sądu Rejonowego w Świebodzinie.
Jednocześnie od września 1980 r. działał w Solidarności przy Sądzie Wojewódzkim w Zielonej Górze, a w 1981 r. był doradcą prawnym tego związku w Świebodzinie.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. odmówił wystąpienia z Solidarności, członek Sztabu organizacji Podziemie "S" Ziemi Świebodzińskiej. Aresztowany w kwietniu 1982 r., w czerwcu 1982 r. skazany wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu w procesie 16 członków organizacji na cztery lata więzienia. Odmówił podpisania wniosku o ułaskawienie, zwolniony na mocy amnestii we wrześniu 1983 r. Od 1987 r. na emigracji w Australii. Procował jako robotnik i kierownik magazynów. Od 2010 przewodniczący działającego w Australii Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.
Jak z kolei przypomniała KRS w piątkowej uchwale, jeszcze w 1994 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Błaszczyka od wszystkich zarzutów, a w uznaniu zasług otrzymał on w 2007 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2017 r. Krzyż Wolności i Solidarności. "Pomimo uniewinnienia, skutki decyzji o wydaleniu ze stanu sędziowskiego nie zostały uchylone, pozbawiając pana Błaszczyka statusu sędziego i prawa do uposażenia w stanie spoczynku" - zaznaczyła Rada.
Dobrodziejstwem stanu spoczynku zaś - jak podkreśliła KRS - obdarzeni zostali "sędziowie, którzy aktywnie wspierali reżim komunistyczny w latach 50., wydając wyroki polityczne lub współpracując z aparatem represji". Dodała, że na podstawie nowelizacji przepisów o ustroju sądów z grudnia 1997 r. "jedynie w 56 przypadkach pozbawiono prawa do stanu spoczynku za pełnienie służby lub pracę w komórkach organizacyjnych formacji stosujących terror i represje wobec osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego w latach 1944-56".
Jako jeden z przykładów "sędziów stalinowskich, którzy korzystali z uposażenia w stanie spoczynku mimo udokumentowanej działalności na rzecz reżimu komunistycznego" w uchwale KRS wymieniono zmarłego niedawno Bogdana Dzięcioła skazanego nieprawomocnym wyrokiem za zbrodnię sądową polegającą na pozbawieniu życia młodego pilota Edwarda Pytki, wobec którego w 1952 r. wykonano karę śmierci za próbę ucieczki na Zachód.
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie w marcu 2024 r. wymierzył Dzięciołowi, który później w PRL m.in. kierował Izbą Karną Sądu Najwyższego, karę pięciu lat pozbawienia wolności. W związku ze śmiercią oskarżonego jego sprawa w II instancji została umorzona w kwietniu br.
"Rzeczpospolita Polska nie powinna akceptować stanu rzeczy, w którym utrzymuje się przywileje komunistycznych zbrodniarzy, pozostając obojętnym na losy wiernych synów i córek, prawdziwych patriotów, takich jak wzorcowo niezawisły i niezależny sędzia Hubert A. Błaszczyk, bezprawnie pozbawiony stanowiska" - zaznaczyła Rada.
Dlatego - jak w swoim wystąpieniu do szefa rządu argumentuje KRS - przyznanie Błaszczykowi emerytury specjalnej "naprawiłoby historyczną niesprawiedliwość, uhonorowało jego poświęcenie i potwierdziło zaangażowanie Polski w sprawiedliwość oraz konstytucyjne wartości". (PAP)
(planujemy kontynuację tematu)
mja/ mow/
"Zwiększają napięcia w regionie" - powiedział w sobotę szef resortu obrony Antti Hakkane.
Opcja rozmów w Watykanie, o której mówił prezydent Trump, nie została uzgodniona ze stronami.
Według wstępnych doniesień ukraińskich mediów ucierpiało co najmniej 8 osób.
"Okupas" - dzicy lokatorzy bezprawnie zajmujący cudze nieruchomości.