Uczciwość, sprawiedliwość i odpowiedzialność to fundamenty Ukrainy, w jakiej chcemy żyć – napisał abp Światosław Szewczuk w orędziu z okazji 20-lecia niepodległości tego kraju.
Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zwrócił w nim uwagę, że rozpad Związku Radzieckiego i bezcenny dar wolności winny być dla Ukraińców motywem modlitwy dziękczynnej, ale i zastanowienia nad narodową przyszłością.
Rocznica ogłoszenia niepodległości w przekonaniu abp. Szewczuka jest doskonałą okazją do refleksji nad tym, „jakiej Ukrainy pragniemy i jakiej potrzebujemy”. Hierarcha w swym orędziu zwraca uwagę na rolę sprawiedliwości społecznej, która opiera się na moralności osób, ponieważ uczciwi obywatele są niezawodnym wsparciem sprawiedliwych władz. Odnosząc się do tych ostatnich ukraiński duchowny zauważa, że sprawiedliwość w swej istocie nie jest czymś represyjnym i karzącym, ale winna wyzwalać i zbawiać. „To w końcu sprawiedliwość wymaga od nas poszanowania innych osób, niezależnie od ich pochodzenia, przekonań politycznych i religijnych. Sprawiedliwość wymaga także braku przyzwolenia na ekstremizm, przemoc i brak szacunku dla pokoju społecznego” – czytamy w orędziu kijowsko-halickiego arcybiskupa większego z okazji rocznicy niepodległości Ukrainy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.